Het nieuws van 100 jaar geleden persoonlijke geweldsdaad in dienst van het militairisme weige ren, terwijl wij zouden wenschen, ten volle in hunne aanspra kelijkheid te mogen en te kunnen deelen. Immers wij beschouwen dienstweigering als één der middelen, welker samenwerking het militairisme zal vernietigen, waarbij de persoonlijke dienstweigering groote, zedelijke waarde heeft, mede om tot massale dienstweigering te geraken. Er waren meer dan duizend ondertekenaars, even was er zelfs een Landelijke Organisatie van Ondertekenaars. Maar de regering vervolgde de ondertekenaars, zo wer den enkele ambtenaren die getekend hadden ontslagen. (bron: www.wikipedia.nl) Dominee Terlet uit Zuid-Scharwoude was een van de on dertekenaars en had het manifest onder een aantal dorps genoten verspreid. Evenals een aantal andere spijtoptan ten had hij zijn ondertekening later weer teruggetrokken. Ook hij werd door de regering vervolgd. Voor de rechtbank in Alkmaar werd tegen dominee Terlet twee maanden gevangenisstraf geëist, evenals tegen de dominees van Schoorl en Schagerbrug. Tegen de domi nee van Abbekerk werd 1 maand gevangenisstraf geëist en tegen dominee Schermerhorn uit Hoorn 3 maanden gevangenisstraf. De rechtbank in Alkmaar sprak alle 5 dominees vrij, waaronder dus dominee Terlet. In hoger beroep eiste de advocaat-generaal bij het ge rechtshof Amsterdam tegen alle 5 dominees 1 maand ge vangenisstraf. Het gerechtshof Amsterdam sprak de dominee van Ab- bekerk vrij. Dominee Terlet en de dominee van Schoorl werden ieder tot een geldboete van f 10 of vijf dagen hechtenis veroor deeld. Deze straf was lager dan die van de twee andere dominees, omdat Terlet en zijn collega hun naam onder het manifest hadden teruggenomen. De dominees van Schagerbrug en Hoorn werden veroor deeld tot 75 boete of 15 dagen hechtenis. 4. Veiling en spoorlijnen In 1915 waren de veiling en spoorlijn in Noord-Schar- woude geopend. Dat de veiling en de spoorlijn een suc ces zijn, wordt duidelijk in een paar krantenberichten. Schager Courant - 5 januari Over de korte periode sinds de opening (1 september 1915) zijn er al 1687 spoorwagons verzonden. Ook de re geringskool, die alleen in Broek op Langedijk zou wor den geladen, werd nu ook vanuit Noord-Scharwoude verzonden. Schager Courant - 23 april Tijdens de uitvoering van Symphonieorkest Sempre Cres cendo werd de door de dirigent Jac. Prijs gecomponeerde Tuinbouwmarsch ten gehore gebracht. Dit nummer was gecomponeerd als herinnering aan de stichting van de veiling. Het couplet van deze mars luidde: "Geen trein, - die puft - heeft ons verlucht, Geen bouwer, die nu nog meer zucht". 5. Woningnood In 1916 neemt de woningnood aan de Langedijk steeds meer toe. Een van de oorzaken is de sterke toename van het personeelsbestand van de inmaakfabrieken voor groenten. Op diverse momenten in 1916 komen we kran tenberichten over de woningnood tegen. De fabrikanten van ingemaakte groenten kopen steeds meer arbeiderswoningen, waardoor de huurders van die woningen uit hun woning worden gezet, op dat moment al vier gezinnen. Er is met de grootste moeite voor deze mensen zelfs niet de meest primitieve woning te krijgen, zelfs niet het kleinste hokje. De gemeentebesturen wor den opgeroepen om aan een oplossing mee te werken. In Zuid-Scharwoude werd een bewoner door de rechter lijke macht uit zijn woning gezet. Door P. Verburg is een groot huis voor zijn arbeiders ge kocht en heeft daar ongeveer 50 arbeiders gehuisvest. 6. Electrificatie In 1916 ontstaat er in de gemeentebesturen steeds meer onrust over de uitbreidingsplannen van de gasfabriek. Als alternatief wordt de elektrificatie van Langedijk ge noemd. Het begint met een klein berichtje op 24 februari, maar wordt gevolgd door meerdere berichten uit de ge meenteraadsvergaderingen. Ons Blad: Katholiek nieuwsblad voor N-H - 24 februari De capaciteit van de gasfabriek is niet meer voldoende om een voldoende hoeveelheid gas te produceren. De uitbreiding zal 36.000 kosten, welk bedrag voorname lijk de gemeentebesturen van de Langedijker gemeentes moet worden opgehoest. Er gaan stemmen op om elektri sche verlichting te krijgen. Schager Courant - 14 maart In een openbaar schrijven stelt de directeur van de gasfa briek dat er van een elektrische kabel in Langedijk niets kan komen. De abnormaal hoge koperprijs en het met de gemeente Sint Pancras gesloten contract zijn daarvoor ernstige beletselen. Schager Courant - 14 maart In een bijeenkomst van de Langedijker winkeliersvereniging toont de directeur van de Kennemer Centrale bioscopisch (filmbeelden) wat er allemaal met elektriciteit mogelijk is. 28 Oktober 2016

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2016 | | pagina 29