KGTEÏTDE IBNG's ®I iiipilii Het nieuws van 100 jaar geleden De Telegraaf - 13 september In de gehele Langedijk is men zonder suiker. Alleen de Coöp. Vereniging Vooruit heeft nog een geringe voorraad. 2. Watersnood 1916 In de nacht van 13 op 14 januari 1916 voltrok zich in Ne derland een watersnoodramp. Een stormvloed viel sa men met een hoge waterstand op de rivieren, als gevolg hiervan braken op tientallen plaatsen de dijken, vooral langs de toenmalige Zuiderzee. Daarnaast was er op veel plaatsen sprake van schade aan dijken. In de provincie Noord-Holland vielen 19 doden, terwijl elders nog eens 32 mensen omkwamen. In Noord-Holland raakten de Anna Paulownapolder, het eiland Marken en Waterland overstroomd. Maar wat merkten de mensen in Langedijk van deze watersnoodramp? Is op de Kermis Ie OUDKARSPEL. Standplaats op bel erl van den Heer VAN ZALINGEN. Eiken dag BESLIST GEHEEL NIEUW PROGRAM. Als EXTRA-nummer: De Watersnood in Noord-Bolland. Schager Courant -18 januari In de polder Wieringerwaard dreigde de dijk bij het stoomgemaal te bezwijken. Met behulp van Langedijker schippers met hun vrachtschepen werden bewoners en hun vee geëvacueerd uit de polder. Schager Courant - 20 januari In Oudkarspel wordt in zaal Buckmann (café Huis de Brederode) een liefdadigheids-soireé georganiseerd, waarvan de entreegelden ten goede komen aan de nood lijdenden van de overstroming in Anna Paulowna. De journalist hoopt dat het voorbeeld van Oudkarspel op veel plaatsen navolging vindt. Wat dit initiatief overigens heeft opgebracht vermeldt de historie helaas niet. Diverse kranten Te Broek op Langedijk hebben een 50-tal notabele inge zetenen een deurcollecte gehouden die niet minder dan 2.580,60 opbracht. De gemeente telt 2.200 inwoners. Te Zuid-Scharwoude heeft een collecte voor de noodlij denden 750 opgebracht, men is voornemens nogmaals een collecte te houden. In Oudkarspel heeft een collecte 650 opgebracht. Tuinbouwvereniging De Toekomst te Zuid-Scharwoude besloot 300 ter beschikking te stellen van het Watersnood Comité. Te Broek op Langedijk bracht een collecte voor het Watersnoodfonds 2.500 op. En in Noord-Scharwoude 1.300. Beide gemeentes hebben samen 3.600 inwoners. Rotterdamsch Nieuwsblad - 6 maart De Raifeissenbank van Broek op Langedijk stelt voor haar reservekas te storten in de kassen van de zuster- banken die door de Watersnood grote financiële schade hebben geleden. De Volksstem - 20 september Op de laatste lijsten van het Kon. Nationaal Steuncomité komt een gift voor van 5.076 van de zuurkoolfabrieken in Nederland te Broek op Langedijk. De Telegraaf -13 november In Broek in Waterland werden ettelijke bunders van het overstroomde land beplant met kool. Zowel in kwaliteit als in kwantiteit komt de opbrengst overeen met die van de kleilanden van de Langedijk. De kool werd getransporteerd naar Broek op Langedijk en daar geveild. 3. Dienstweigeringsmanifest Dominee J. Terlet van Zuid-Scharwoude kwam in het nieuws, zelfs het landelijke nieuws, omdat hij samen met een aantal dominees uit de regio het dienstweigerings manifest had ondertekend. Het Dienstweigeringsmanifest van 1915 was een oproep om de dienstplicht te weigeren. Doordat in de Eerste Wereldoorlog soldaten als kanon- nenvlees dienden, kwam er steeds meer verzet tegen het militaire denken. Naast het persoonlijke ethische aspect was er ook verzet vanuit sociaal-revolutionaire hoek. Bekende voorvechters hierbij waren Henriette Roland Holst, Bart de Ligt, Jacob van Rees en Lodewijk van Mierop. Een aantal predikanten kwam in 1915 met een dienstweigeringsmanifest. Het werd opgesteld door Van Mierop en predikant Louis Adriën Bahler in vegetarisch restaurant Pomona in Utrecht. De tekst luidde: Waarde Medeburgers! Wij allen, wier namen staan onder deze verklaring, richten ons tot het Nederlandsche volk om te getuigen tegen den geest van oorlog en militairisme, die al meer en meer daarover vaardig wordt. Wij verklaren hier openlijk dat wij ons met onze gansche ziel keeren tegen alles wat tot het militairisme behoort, ook in den vorm van een dusgenaamd volksleger. Voorzoovelen wij ooit tot gewapende landsverdediging verplicht gerekend zouden worden, hopen wij de kracht te be zitten om alle persoonlijke rechtstreeksche deelname te weige ren, de kracht om liever gevangenisstraf te ondergaan, ja zelfs gefusileerd te worden, dan ontrouw te plegen aan ons geweten, onze overtuiging, of wat wij de hoogste wetten van algemeene menschelijkheid achten. Voorzoovelen wij - hetzij mannen, hetzij vrouwen - om onder scheidene redenen nimmer in de termen van militieplicht zou den vallen, schenken wij toch door deze onderteekening onzen zedelijken steun aan hen, die op bovengenoemden grond elke Oktober 2016 27

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2016 | | pagina 28