Het nienws van jaar gelee en door G. H. VAN RtJN, melkslijter Noordscharwoude. Redactie Wat hield de inwoners van Langedijk bezig in 1916 en welk Langedijker nieuws haalde de landelijke en regio nale kranten? Wij hebben een selectie gemaakt uit het nieuws van 1916. Wij hebben de berichten naar een aantal grotere onder werpen geselecteerd en verhalend beschreven. 1. Gevolgen Eerste Wereldoorlog Hoewel Nederland in de Eerste Wereldoorlog neutraal bleef, kreeg ook Langedijk te maken met de gevolgen van die oorlog die in Europa in volle hevigheid woedde. In de kranten gaat het vaak over de hoge groenteprijzen, zeker in het eerste half jaar. Maar ook de schaarste en hoge prij zen van andere goederen halen het nieuws. Diverse kranten - eerste halfjaar Zo maar een kleine greep. Zo duur als de groente nu is, is zij nog nooit geweest. On gehoorde prijzen. Tal van bouwers ontvangen voor hun producten geldsommen, die zij er nog nooit voor hebben gemaakt. 't Is een gouden tijd voor den Langendijk. De aanvoer van regeringsgroenten is schaars, waarvan menig groentehandelaar gebruik maakt om de prijs op te voeren. De prijs van de nog aanwezige kool stijgt schrikbarend, de bouwer die nog voorraad heeft, zit goed. Er is een bouwer die 16.000 rode kolen heeft verkocht voor 0,80 per stuk. Natuurlijk is dat geluk maar voor enkelen weg gelegd. Schager Courant - 5 januari Naast goedkoop brood, goedkope groenten en goedkope steenkolen, hebben we hier nu ook goedkope cokes. De cokes die hier 0,80 per mud kost, wordt door het Ge meentebestuur van Oudkarspel beschikbaar gesteld bij alle handelaren voor 0,60 per mud. On- en minvermo genden zullen slechts een bon van het secretarie hebben te halen. Schager Courant - 14 maart Door het steeds duurder worden van de grondstoffen hebben verschillende bakkers aan de Langedijk de prij zen van het brood verhoogd. Meerdere bakkers bakken ook geen krentenbrood meer wegens de abnormale kren- tenprijzen. Schager Courant -18 maart Er is aan de Langedijk een nieuwe handel geopend, nl de handel in koolbladeren, die voor hoge prijzen worden opgekocht om te worden ingelegd om naar het buiten land te worden vervoerd als volksvoedsel. Schager Courant - 1 augustus Dat er voedselnood is, blijkt wel uit het feit dat voor een driekwart praam met rode koolbladeren 17,50 betaald wordt door de inmaakfabrieken. Schager Courant -1 april Aan de Langedijk zijn deze week opkopers van chocola de geweest, die elke voorraad tegen hoge prijzen koch ten. Menig winkelier heeft niet meer in voorraad. Is dit billijk tegenover de burgerij of was men alleen op geld belust. Schager Courant - 22 april Spoedvergadering van alle bakkers aan de Langedijk, behalve bakker Verkroost te Zuid-Scharwoude, over het afgewezen verzoek van de bakkers aan de minister om ook klein wit brood te mogen bakken. De minister meen de dat het Nederlandse volk maar weinig besef heeft van de ernstige omstandigheden. Het volk moet het thans maar eens ondervinden. Algemeen werd de houding van de minister betreurd, maar er restte niets anders dan te berusten. Ons Blad: Katholiek nieuwsblad voor N-H - 20 mei Bij de te Oudkarspel gehouden keuring voor de Nationa le militie werden afgekeurd G. Paarlberg en J. Trompetter. De Telegraaf -12 juli De burgemeester van Zuid-Scharwoude wenst geen regeringsrijst aan de bevolking ter beschikking te stellen, omdat er aan de Langedijk voldoende aardappelen zijn. Hij had er aan kunnen toevoegen dat de aardappelen niet goedkoper te krijgen zijn dan 60 cent per vijf kop. Wie dit dus missen kan, kan van de Langedijker aardappelen gebruik maken. Schager Courant - 1 augustus Omdat er geen afname is vanuit het buitenland, zal er drie dagen niet worden geveild. Prov. Geldersche en Overijsselsche Courant -18 augustus De gemobiliseerde soldaten uit Langedijk en omgeving krijgen in november 3 weken verlof voor het oogsten en voor levering klaar maken van winterkool (volksvoedsel). Nieuwsblad voor het Noorden - 2 september Voor de inmaak van regeringszuurkool is te Noord- Scharwoude een fabriek ingericht die aan de hoogste eisen voldoet. 26 Oktober 2016 Melk ti kiop gevraagd

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2016 | | pagina 27