Sluiswachter Simon Volkers ambtenaar mocht Simon trouwens geen giften aannemen van schippers. Daar werd hij soms op gewezen door zijn baas. Toch waren er veel schippers die hem graag iets wilden geven. Zij gooiden dan wat geld op de kade, dat Simon aan het eind van de dag 'vond' en opraapte. Geld dat je vindt, mag je houden, toch? Simon bedient de sluis altijd met veel enthousiasme en ijver. Tot een jaar voor zijn eervolle ontslag wegens pen sionering op 1 juli 1973, wordt de sluis nog handmatig bediend. "Met ellebogenstoom", noemt hij dat humorvol. Van de elektrische sluisbediening heeft hij dus maar kort kunnen genieten: "Al die tijd hebben ze me aan laten modderen en vlak voor mijn afscheid maken ze de boel elek trisch", klaagt hij quasi verongelijkt in een krantenartikel over zijn vertrek. Als blijk van waardering ontvangt hij als afscheidscadeau een fiets, uitgereikt door de heer Ozinga, hoofdingenieur van Provinciale Waterstaat Haarlem. Simon overlijdt ten slotte in 1983, zijn vrouw Anna drie jaar later. En de sluis, ook daar hebben in de afgelopen decennia de nodige veranderingen plaatsgevonden. Wie nu een kijkje gaat nemen zal, ten opzichte van de foto's, drie karak teristieke onderdelen missen: de spoorbrug, de dubbele dienstwoning en het wachtershuisje op de brug. Ze zijn allemaal in de loop der tijd verdwenen. En er staat nog het nodige te gebeuren. Het plan is om in de nabije toekomst de bediening op afstand plaats te laten vin den. De functie van de sluis blijft zeker behouden, maar toekomstige generaties zullen een romantisch verhaal als bovenstaand niet meer kunnen optekenen. Simon bezig met het ijsvrij maken van een dukdalf Bronnen: Persoonlijk archief, S. Volkers. Langedijk Waterrijk, Stichting Langedijk Waterrijk, nr. 53, maart 2012: De Roskamsluis door Willem Waiboer. Van Otterplaat tot Groenveldsweid, Stichting Langedijker Verleden, okt. 2004: De boerderijen van Roskam en De Wit aan de Laanweg door Henk Komen. Haarlems Dagblad, 20 apr 1934: pag. 2, 25 aug 1936: pag. 10, 21 jan 1937: pag. 1. Oktober 2016 25

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2016 | | pagina 26