Sluiswachter Simon Volkers De sluis (50 m. lang en 9 m. breed) had een dubbele functie: als schutsluis en als spuisluis. Als de Schermerboezem wa- terniveauverhoging had, werd de sluis ingezet als spuisluis voor de afwate ring richting het Amstelmeer; in droge perioden juist als waterinlaat vanuit de Raaksmaatboezem. Het niveauverschil kon in de herfst oplopen tot een meter. Het scheepvaartverkeer is in de loop der jaren drastisch veranderd. Tot aan de jaren zestig 'schutte' de sluis bijna uit sluitend werkverkeer: suikerbietenvaart vanuit Kolhorn, hout voor Houthandel Eecen in Oudkarspel, Wieringermeer- vaart, weiboten van de Hollandse Melk- suikerfabriek in Uitgeest en natuurlijk de alom bekende schuiten en vletten voor het vervoer van tuinbouwproducten naar de groenteveiling. In de jaren zestig kwam de recreatievaart op gang en deze In 1934 is het traject Alkmaar - Kolhorn grotendeels heeft in de decennia daarna het werkverkeer bijna volle klaar en start men met de aanbesteding van een schut- dig vervangen. sluis in Noord-Scharwoude. Deze wordt gewonnen door de firma N.V. Oberon uit Amsterdam, opgericht in 1918 De spoorbrug lag er voornamelijk ten behoeve van het en bepaald geen 'kleine jongen'. Zo staan diverse grote grootschalige railvervoer van groenten vanaf de groente bouwwerken op haar naam: de Amstel- en Heineken veiling van de Noordermarktbond in Noord-Scharwoude Brouwerijen, de Amsterdamsche Bank, een deel van de naar de afzetgebieden. Ook de spoorbrug werd vanuit de Bijenkorf en het Zwembad Zuid in Amsterdam. Maar sluis bediend. Oberon is ook gespecialiseerd in infrastructurele werken, waaronder spoorbruggen, sluizen, kademuren en tun- Simon Volkers nels. Uiteraard zal de aanbestedingsprijs een belangrijk Simon (Siem) Volkers wordt op 2 juni 1908 in Heerhu- criterium zijn geweest, maar aangezien de nieuwe sluis gowaard geboren in het gezin van Jan Volkers (1868) en tevens een spoorhefbrug en een vaste brug voor het weg- Trijntje Ooijevaar (1874). Hij was de elfde telg in een gezin verkeer moest bevatten, is de firma een logische keuze. van dertien kinderen (waarvan er uiteindelijk maar vier De laatste fase van de bouw van de sluis is de aanbesteding en de uitvoe ring van de dubbele dienstwoning en deurenloods. Dit karwei wordt de fir ma Henselmans uit Noord-Scharwoude gegund voor de prijs van 9.747 gulden. Eind 1936 is de Roskamsluis gereed en worden de eerste schepen geschut. Karakteristieken van de Roskamsluis De naam van de sluis is overgenomen van de al eerder genoemde Roskam- brug. En die brug dankte haar naam weer aan een vermelding op een kaart uit 1683 van een boerderij met de naam "het Huijs de Roskam". Deze boerderij stond aan de zuidkant van de huidige Laanweg in de hoek met de ringdijk van de Heerhugowaard en was rond die tijd in het bezit van de familie Roskam. De dubbele dienstwoning De zuidkant van de sluis met de spoorbrug Oktober 2016 23

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2016 | | pagina 24