16P3 JtAflUiuC' Het aanzien van een kasteel in Oudkarspel Hij heeft de tekening van Roelant Roghman als voorbeeld genomen en noemt overeenkomsten tussen het herenhuis in Oudkarspel en het (ook door Roelant Roghman gete kende) verdwenen kasteel Cronesteyn bij Zoeterwoude. Het interieur, een kunstschilder en domineesdochter In het voorjaar van 1689 ontvangt meester-kunstschilder Johannes van Bunningh (Jan van Bunnik) een verzoek van Julius van der Moere om de wanden in het herenhuis te decoreren/schilderen. De uit Utrecht afkomstige Jan van Bunnik (1654-1727) was een bekend landschapsschilder in de Gouden Eeuw. Van 1671 tot 1684 werkte hij aan het hof in Italië en trad bij zijn terugkomst in Holland in dienst van stadhou der-koning Willem III van Oranje, waar hij de boven deurstukken van enkele kamers in Paleis 't Loo voorzag van nieuw schilderwerk. Ook het 17e-eeuwse slot Zeist van Willem Adriaan van Nassau (kleinzoon van Prins Maurits) werd door Jan van Bunnik onderhanden genomen. De werkzaamheden in het herenhuis van Oudkarspel duurden van mei 1689 tot de zomer van 1690. Het schilderwerk zal (over een jaar genomen) de wanden van meerdere kamers hebben verfraaid. Het kohier van haardstede of schoorsteengeld meldt in 1667 maar liefst een aantal van negen haardsteden in het herenhuis, waarmee het totaal aantal kamers aanzienlijk moet zijn geweest. 7) Jan van Bunnik heeft gedurende zijn werkzame leven als landschapsschilder een herkenbare stijl ontwikkeld, overgenomen van zijn leermeester Herman Saftleven (1609-1685). Heuvelachtige landschappen met kasteelachtige gebou wen onder een heldere hemel zijn een vast patroon in zijn werk en zal als soortgelijk tafereel ook op de wanden in het herenhuis van Oudkarspel geschilderd zijn. Een schilderij van Jan van Bunnik als voorbeeld Opdrachtgever en Heer van Oudkarspel, Julius van der Moere, overlijdt ten tijde van het schilderwerk aan de ge volgen van 'kinderpokken' 15 juli 1689). Zijn zuster El- selina overlijdt op dezelfde dag aan dezelfde ziekte. Een andere zuster (Hester) was twee weken eerder getroffen door de kinderpokken 28 juni 1689). Eerste erfgenaam van Julius was zijn enigst kind, Geer- truyd Cornelia, die in 1690 te Delft op 5-jarige leeftijd overlijdt (kinderpokken 8) Adam van der Moere erft vervolgens (als broer van Julius) het herenhuis en de heerlijkheid. Omdat kunstschilder Jan van Bunnik voor zijn gelever de schilderwerk nog een 'considerable som van penningen' moest ontvangen, kwam dit nu onverwachts op conto van Adam van der Moere. Adam was het blijkbaar met de hoogte van het bedrag niet eens, en liet in de zomer van 1690 een meester-kunst schilder uit Den Haag komen (Simon van der Does?), die tezamen met executeur testamentair Paulus Deurven, het werk van Jan van Bunnik in het herenhuis moest waarde ren om te komen tot een geldbedrag. Jan van Bunnik was het op zijn beurt met de uitkomst daarvan niet eens en begon daarop een lastercampagne tegen Adam van der Moere. 9) Wapen van Julius van der Moere Er speelde tegelijkertijd nog een ander verhaal rondom de kunstschilder en het herenhuis Om dicht bij zijn werkzaamheden in Oudkarspel te kunnen verblijven wordt Jan van Bunnik een kamer in de predikantswoning naast de kerk aangeboden, de wo ning van de uit Volendam gekomen predikant Jacobus de Bont. 10) Oktober 2016 19

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2016 | | pagina 20