Het ÈP m p aanzien van een nasteen karspel in TULC ET moeshof John van Lunsen Wie heden ten dage in Oudkarspel ter hoogte van Dorps straat nummer 866 rijdt, heeft flink wat verbeeldings kracht nodig om daar een imposant 17e-eeuws buitenver blijf met royale tuin voor te stellen. De aan het Lange Voorhout in Den Haag verblijven de Johan Duyck gaf in 1641 (als Heer van Oudkarspel) opdracht tot de bouw van dit buitenhuis, dat door zijn omvang en uiterlijk volgens Hollandse begrippen een kasteel met lusthof werd genoemd. Het nieuw gebouwde herenhuis te Oudkarspel, Roelant Roghman 1646 Geschiedenis Johan Duyck was de zoon van Adriaan Duyck, secretaris van de Staten van Holland en West-Friesland. Johan trouwde met zijn nicht Cornelia Duyck, dochter van Anthonis Duyck (griffier van het Hof van Holland, Zeeland en West-Friesland; raadsheer in de Hoge Raad van Holland en Zeeland en raadpensionaris van Holland en West-Friesland). 1) Johan en Cornelia kregen samen één zoon, genaamd Adriaan (t 1650). Uit briefwisselingen tussen Cornelia Duyck en de be kende dichter Constantijn Huygens weten we dat zij het herenhuis tussen 1642 en 1644 bewoonden, de brieven zijn in Oudkarspel geschreven. 2) Johan Duyck overlijdt in de nacht van 30 november op 1 december 1644. 1646 De weduwe Cornelia Duyck verkoopt, als voogd van haar minderjarige zoon Adriaan, aan Johan Overrijn van Schoterbosch (jurist, lid van de vroedschap Haarlem) het herenhuis met twee hoven of tuinen, waarvan één naast en het grootste tegenover het huis, met een speelhuis op en over het water, een moeshof over het water en vier percelen weiland achter het huis. 3) Johan van Schoterbosch (t 1666) was sinds 1641 gehuwd met Maria van Walenburgh, zij erfde na zijn overlijden het huis en de heerlijkheid. In 1667 huwde zij met de Amsterdamse burgemeester Hendrik Hooft (t 1679). 1680 De weduwe Maria van Walenburgh laat het herenhuis en de heerlijkheid na aan haar neef Mr. Adriaen Paets (advocaat, notaris, bewindvoerder VOC Rotterdam, t 1686). 1687 Zijn zoon, eveneens genaamd Adriaen Paets (1657 1712), verkoopt op een veiling in Amsterdam aan Julius (Juliaen van der Moere) de heerlijkheid Oudkarspel, herenhuis met tuin en landerijen voor een bedrag van 23.000 gulden, gelegen beoosten de straat, belend ten oosten en noorden de kerk. 4) Een andere lezing beschrijft 'de Crediteuren van Johan van Schoterbosch' die op een veiling in Amsterdam (1687) aan Julius van der Moere verkopen "een groot ple- sierich nieutgebout huijs, erff en tuijn over het huijs ende straet voor 24 duijsent gulden ruijm, doch gescat in goetijde wel 75 duijsent waert, met 7 morgen land en de heerlijkheid Oudkarspel". 5) Julius van der Moere koopt eveneens in 1687 een perceel grond bij het herenhuis, afkomstig van de kerkmeesters van Oudkarspel, waarop eerder de schoolmeesterswo ning stond, belend ten zuiden de kerk en ten noorden en oosten het predikantshuis. 6) Historicus Johan Belonje (1899-1996) maakte een schets- plattegrond van de bebouwing rondom het herenhuis zoals het in de 17e eeuw moet zijn geweest. AT ËEEBI Overgenomen schets van Johan Belonje; (1) herenhuis; (2) koepel of speelhuis met het moeshof over het water; (3) kerk; (4) Kerkepad; (5) Hereweg (Dorpsstraat) 18 Oktober 2016 weilanden achtergracht tum tuinen burggracht

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2016 | | pagina 19