Groot voetbaltalent Aad Leek jong verongelukt In die krantenberichten over het ongeluk staat dat de 36-jarige P. Voorthuizen uit Broek op Langedijk een van de gewonden was. Die zou dus nu 90 jaar kunnen zijn, maar ik durf bijna niet te hopen dat deze man nog leeft. Hij zou als directe getuige nog kunnen vertellen wat er precies is gebeurd. Voor de zekerheid onderneem ik toch maar een kleine speurtocht. Getuige Piet Voorthuizen Opnieuw heb ik geluk om het verhaal nog completer te kunnen beschrijven: hij leeft en is zelfs altijd in Broek op Langedijk blijven wonen! Ik kan het nauwelijks geloven en breng hem meteen een bezoek. Bij mijn vragen is het alsof ik op een knopje druk. Na ruim 54 jaar komt vlot en met alle details de hele gebeurtenis weer bij hem boven: "We bouwden een rij koelhuizen en dit was de laatste. Ik was met Aad in de dakploeg en we moesten betonplaten op de stalen balken leggen. Het was nog net niet compleet toen de beton platen op waren. Het was toch tegen schafttijd van 9 uur dus we zeiden eerst maar schaften, dan zien we daarna wel weer. Voordat we het wisten, begon de dakconstructie te bewegen en vielen we 7 meter naar beneden op de tegelvloer. Het kan zijn dat de muren van vers metselwerk nog niet voldoende waren uitgehard. Door het gewicht van het dak werden ze misschien naar buiten geduwd en stortte het dak in. Ik lag klem en keek naast me en zag Aad bewegingsloos liggen. Ik weet nog dat Bertus Molenaar uit Broek op Langedijk naar me toe kwam. Ik vroeg hoe het met Aad was, maar hij zei "hou jij je maar rus tig". Ze brachten mij naar het ziekenhuis waar ik drie weken lag. Daarna mocht ik naar huis, maar ik had veel last aan een kant van mijn enkel, knie en heup. Op 3 september moest ik in Alkmaar geopereerd worden aan mijn heup. Pas na 13 weken, net na Sinterklaas, kwam ik eruit. Maar ik kon blijven werken en ging na die strenge winter van 1962-1963 weer de bouw in". Begrafenis op Koninginnedag Bizar genoeg is op maandag 30 april 1962 de begrafenis, op Koninginnedag. Langedijk gaat feestvieren en over al hangt de vlag uit. Maar de familie Leek vertrekt die ochtend vanaf de Frederik Hendrikstraat naar de Heilige Uitvaartdienst van 10.00 uur in de R.K.-kerk. Uit respect hangen echter alle vlaggen op de route halfstok, bij ieder een en van elke gezindte. Zijn medespelers lopen naast de auto met bloemenkransen, jeugdspelers lopen voor de stoet. Tijdens de dienst blijft het respect buiten door gaan: een marcherende muziekvereniging stopt ver voor de kerk met spelen. Zwijgend lopen ze respectvol voorbij de kerk om pas verderop weer door te spelen. Aannemer Giltjes toont ook zijn respect door een financiële bijdrage voor het graf te leveren. Een krantenverslag schrijft over de overweldigende belangstelling van leden van nabuur verenigingen, sportbroeders, vrienden en bekenden. Na de begrafenis op het R.K.-kerkhof blijft iedereen achter met zijn eigen herinneringen. De naam Aad Leek zakt weg uit het openbare leven en verdwijnt in al die geheugens van de mensen die hem hebben gekend. Zijn persoonlijke spullen gaan thuis in de al eerder ge noemde doos. Behoefte om de naam Aad voort te zetten Toch is er een sterke behoefte om zijn naam niet te laten verdwijnen. Er wordt binnen de familie over gesproken op welke manier dat zou kunnen. Dochter Atie kan voort aan Aat genoemd worden, dat klinkt hetzelfde. Maar ja, dan is er geen Atie meer, dus dat is geen goed idee. Is het trouwens wel handig om iemand de naam Aad te geven, want het roept natuurlijk ook veel emotie op. Stel dat dochter Annie, die in verwachting is, een zoon krijgt, kan die daarom wel Aad genoemd worden? Nee, beter is het voorlopig niemand die naam Aad te geven. Als Annie even later bevalt van een zoon, krijgt die daar om de naam Ad. Dat kan wel en iedereen snapt de ver wijzing naar Aad wel. De drang om de naam Aad Leek te herdenken is echter zo sterk, dat hij later toch drie keer vernoemd wordt: Vriend Gerard Engeringh zal een van zijn zoons Aad gaan noemen Broer Dik Leek zal een van zijn zoons Aad gaan noemen Broer Jan Leek zal een van zijn zoons Aad gaan noemen Aad Leek, drie keer vernoemd Zo is de naam Aad Leek niet weg, zoals die ook nooit echt weg is geweest uit de geheugens van ieder een die hem heeft gekend. Maar die herinneringen worden hopelijk met dit verhaal weer springlevend. Bronnen: Dik Leek Atie Leek Marian Leek Gerard Engeringh Piet Voorthuizen Eindsignaal, door Theo Koomen Jubileumgids LSVV1926-1986 Familiearchief familie Leek Diverse kranten Oktober 2016 13

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2016 | | pagina 14