Dak van koelhuis stort in: 1 dode Groot voetbaltalent Aad Leek jong verongelukt Ongetwijfeld heeft hij dan het voordeel dat hij zo atletisch is. Hij blijft jarenlang bij Henselmans, maar In 1962 stapt hij over naar de firma Giltjes uit Broek op Langedijk. Dat verdient meer, hij gaat van f 80 naarf 90 schoon per week, maar het werk is wel in Rotterdam. Giltjes heeft daar de bouw van koelhuizen aangenomen. Nu wordt zijn werk- ritme: maandagochtend vroeg weg, vrijdagavond weer thuis en slapen bovenin de kantine daar. Gerard Enge- ringh ziet dat niet zitten, die is inmiddels getrouwd, maar Aad is nog niet gebonden en doet het wel. Aad bovenop de werkhal van 'Komen en Kuin' in Noord-Scharwoude, maart 1960 Het fatale ongeluk Donderdagochtend, 26 april 1962, wordt er ook aan die koelhuizen gewerkt. Er wordt een dak gemaakt van een staalconstructie waarin betonnen platen van 140 kilo worden geplaatst. Een maand eerder is in Pernis een der gelijke constructie al eens in elkaar gezakt. Dat kan een keer gebeuren, zal de overheersende gedachte wel zijn geweest. Zoiets gebeurt toch niet zomaar nog een keer? Er staan 4 bouwvakkers op het dak die bezig zijn met de montage. Om 9 uur die ochtend komt het bewijs dat ook deze constructie echt niet deugt. Het dak stort in en de 4 arbeiders vallen 7 meter omlaag. Twee zijn er gewond, een mankeert bijna niets en de vierde overlijdt ter plaatse. Dat is Aad Leek, beklemd geraakt tussen de spanten en de betonnen platen. Foto in Het Vrije Volk, 26 april 1962 Rampbericht bereikt Langedijk Marian (1948) is die ochtend naar haar oudere zus Annie (1933) in Zijdewind gefietst. Annie is in verwachting en ze gaat voor de gezelligheid naar haar toe. Toevallig staat Annie op het punt om juist naar haar moeder te gaan en ze besluiten samen terug te fietsen naar Noord-Schar woude. Als ze bij het huis in de Frederik Hendrikstraat in Noord- Scharwoude aankomen, zijn de gordijnen merk waardig genoeg dicht. Er staan ook allerlei mensen bui ten en er is duidelijk een onrustige sfeer. Moeder komt naar buiten en zegt tegen Annie "hou jij je maar rustig", denkend aan haar zwangerschap. Dan horen ze wat er aan de hand is. Atie (1944) helpt die ochtend bij iemand in de huishou ding in Zuid-Scharwoude. Tegen twaalven krijgt ze daar te horen dat ze meteen naar huis moet gaan "want er is iets gebeurd bij jullie thuis". Fietsend langs de R.K.-kerk hoort ze de doodsklok. Het is de vaste gewoonte dat die om 12 uur geluid wordt als er iemand is overleden. Het is een ander geluid dan de gewone klanken en katholieken herkennen dat meteen. Op de een of andere manier krijgt Atie daar een vreemd gevoel over en fietst snel door. Zo dra ze de Frederik Hendrikstraat inrijdt, geeft een jon getje in de straat meteen al de nodige duidelijkheid: "er is er eentje dood bij jullie". Thuis ziet ze de ontredderde toestand en hoort precies wat er aan de hand is. Geweldig is de steun van veel buren aan de familie Leek. Ze proberen met al hun warmte zo goed mogelijk te helpen in deze eerste periode na de schok van het bericht. Opeens moet er natuurlijk snel van alles geregeld worden rondom de komende uitvaart. Dezelfde dag gaan de ouders met enkele kinderen en vrienden met een busje naar Rotter dam, waar Aad naar het Dijkzigtziekenhuis is gebracht. Ze willen hem zien. Daarna wordt hij thuisgebracht, waar elke avond om 20.00 uur het bij de katholieken gebruike lijke rozenkransbidden begint. Velen komen dat aan huis doen, ook sportvrienden van andere clubs. Alle wedstrijden van LSVV worden afgelast voor het komende weekend. Het vorige weekend had hij nog gescoord voor zijn club. Nu is de club in diepe rouw en heeft niemand zin in een wedstrijd. Landelijk nieuws Het nieuws van het ongeluk wordt door kranten snel op gepakt en bereikt door zijn ernst ook de landelijke kran ten. De middagkranten publiceren het dezelfde dag nog, andere kranten doen dat de volgende dag. De foto's van de enorme ravage laten zien, dat je alleen met veel geluk zo'n ongeval kunt overleven. Dat geluk had Aad Leek in die paar seconden van het instorten niet. Het Vrije Volk, 26 april 1962, kop van het artikel 12 Oktober 2016

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2016 | | pagina 13