.ta. Groot voet ent A \ac Lee jong verongelukt ba. Arie Kaan k In 1960, uit tegen Texel, helemaal links is Aad Leek Sommige onderwerpen laten mij niet los en wil ik heel graag nog eens beschrijven. Onderwerpen die ik erg interessant vind, nooit goed zijn onderzocht of die mij persoonlijk ooit hebben geraakt. In die laatste catego rie valt de voetballer Aad Leek. Als klein jochie keek ik op het LSVV-veld als hij in het eerste team speelde. Wij woonden daar dichtbij (op het Zijperpad) en met een paar minuten lopen was ik daar. Dan zag ik een stoere man, een gespierde atleet en een speler die vaak scoorde. De naam Aad Leek was een begrip op voetbalgebied in Langedijk en voor jongens zoals ik een voorbeeldfiguur. Mocht ik toch ooit zo worden als hij, met die spieren en toegejuicht worden door het publiek bij het maken van een doel punt! Dat zou overigens wel bij DTS zijn in Oudkar spel, want daar speelde ik. Maar dan, in april 1962 en ik ben 11 jaar, hoor ik mijn ouders tijdens het eten praten over Aad Leek en dat hij dood is. Door een ongeluk op zijn werk, als bouwvak ker. Er is een gebouw ingestort waaraan hij werkte en hij is bedolven onder het bouwmateriaal. Ik hoor het aan en probeer het bericht tot me door te laten drin gen. Dit kan toch niet waar zijn! Zo'n sterke sportman die er opeens niet meer is? De wereld leek zo veilig, maar het kan dus plotseling met je gebeurd zijn. Het maakte diepe indruk op me en is me altijd bijgebleven. Eindelijk kan ik het gaan beschrijven Heel lang liep ik met het idee om nog eens een ver haal over deze Aad Leek te schrijven. Ik praatte daar wel eens over en een jaar geleden reageert op een ver jaardag Gerard Engeringh met "dat was mijn vriend". Hij heeft nog foto's en ik mag langskomen voor meer informatie. Hij verwijst me verder naar Dik Leek, ou dere broer van Aad en vroeger medespeler in het eer ste van LSVV. Ik krijg goede hoop dat het verhaal zal gaan lukken. De vrienden Gerard Enge ringh (links) en Aad Leek (rechts) op fiets vakantie, nog voor de militaire diensttijd van Aad Een toevallige ontmoeting dit jaar op een markt, waar Langedijker Verleden ook met informatie staat, brengt al les in een stroomversnelling. Ik raak in gesprek met twee dames die de twee jongere zussen van Aad Leek blijken te zijn, Atie en Marian! Wat heb ik een geluk met deze prach tige toevalligheid. Pratend over Aad geven ze aan dat ze het erg op prijs zouden stellen als er een verhaal over hun broer in de Otterplaat zou verschijnen. Ik ben ook benieuwd naar hun eigen verhaal over deze ingrijpende gebeurtenis in hun leven. We maken meteen een afspraak en drie dagen later bezoek ik ze al. We praten er de hele avond over terwijl we aan een grote tafel zitten waar veel foto's en documenten liggen. Ze zijn namelijk intussen naar broer Dik geweest en die wist weer dat medespeler Do Zijp goede plakboeken uit die tijd heeft bewaard. Maar het meeste komt uit een kartonnen doos die ruim een hal ve eeuw is bewaard. In die doos zaten allerlei persoonlijke spullen van Aad: foto's, portemonnee, rijbewijs, ansichten van een vriendin, paspoort, een ingevuld voetbaltoto- formulier, arbeidskaart voor 'de mannelijke arbeider beneden 18 jaar', verlofpas van militaire dienst, een uitnodiging voor een bruiloft in juni 1962 en ga zo maar door. Die doos met persoonlijke herinneringen aan hem stond na de begrafenis bovenin de kast op zijn kamer en bleef daar. Er werd niet meer in gekeken en trouwens, er werd ook niet meer over gesproken. Oktober 2016 9

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2016 | | pagina 10