Zoeken naar de Moeijes-Molen Poldermolen L «v Poldermolen i Dit betekende dat ik aanvankelijk verkeerd zocht. Het blijkt dat deze locatie in 1832, maar ook nog rond 1900, tot de gemeente Oudkarspel behoorde, terwijl dit gebied nu in de gemeente Schagen, Waarland, ligt. Dit gegeven zette me bij het zoeken aanvankelijk op het ver keerde been. Afbeelding 2. De locaties van de drie molens in Oudkarspel op de Oosterdijk Binnen het Geestmerambacht waren/zijn ook nog wel een aantal molens voor de bemaling van de kleinere pol ders. Echter ook die komen niet in aanmerking gelet op hun situering en de bebouwing op de achtergrond. Raad pleging van de 'Molendatabase van Verdwenen Molens' bracht mij ook niet verder. Wanneer het gaat om vraagstukken over het Geestme- rambacht dan ben je bij de Stichting C.O.O.G. aan het goede adres. Van alle dorpen in het ambacht, één nog te verschij nen boek uitgezonderd, hebben zij de veldnamen in de loop van meer dan vier eeuwen in kaart gebracht en gekoppeld aan de kadastrale gegevens. Dus aan leiding om Marianne Teunis te raadplegen. In eerste instantie kwam zij ook niet veel verder dan de constatering dat Freek Moeijes te boek stond als 'water molenaar in Oudkarspel'. In ge noemde molendatabase was de naam 'Moeijes' in het geheel niet terug te vinden. Uitgaande van deze veronderstel ling staat de molen op de foto dan op de noorderkade van de Middenkoogpolder en de fotograaf op de dijk van de Bleekmeer. Hij maakt de foto dan in de richting onge veer loodrecht op de bebouwing van Oudkarspel. Dus in de richting van de overtoom, bij molen I, zo deze destijds nog bestond want hij werd in 1902 afgebroken. Zo ja, dan vallen beide op de foto weg achter de molen. Met dit in het achterhoofd herinnerde ik me een foto in ons archief waarop sluis en molen beide staan afgebeeld. De vermelding in de genealogi sche bronnen dat zoon Gerbrand 'watermolenaar op de Bleekmeer- poldermolen' was bracht het ver moeden naar boven dat genoemde molen weleens de gezochte zou kunnen zijn. Op de kaart van de situatie in 1832 in het C.O.O.G.-boek 'Oudkarspel' staat deze molen op een stuk land aangeduid als D219, zie afbeelding 3. Afbeelding 3. Reconstructie van de kadasterkaart Koogpolder sectie D uit 1832 Marianne Teunis) 48 Oktober 2015 Idermolen H Standplaats van da fotograaf

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2015 | | pagina 49