verpemzingen bij de voorp Jaap Plakman Op de achtergrond kool. Tegen de fabriek aan de houten lift, waarmee de lege vaten naar zolder en van zolder gingen, want de kuiperij was boven. Op de voorgrond een paar boerenjongens van Kalverdijk, Warmenhuizen of Tuitjenhorn, die kool gelost hadden (zeiltje mee). De personen, die erop staan zijn: 1. Jan Bruin. Slappe. 2. Jan Kramer, Hakkeprak 3. Ome Arie Bleeker. 4. Kees Kramer Gz., later Firmant, 1888-1942. 5. Willem Pannekeet. 6. Boers uit Broek. 7. Gerrit Kramer Jbz. stichter, eigenaar, 1850-1919. 8. Jan Schilder. 9. Gert Glas? 10. Zondervan, kuiper, is later geëmigreerd naar Amerika. 11. Dirk Komen, neef. 12. Ab Kok. 13. 14. Hendrik Rake. 15. Jan Kramer Gz., later firmant, 1891-1948. 16. Jan Schuffelen. 17. Jan Pluister, kuiper. 18. Styntje Kramer, 1890-1956. 19. Grietje Kramer, 1899-1946. 20. Tryntje Kramer, 1887-1913. 21. Klaas Grootjes, schoonzoon, later meesterknecht, 1870-1959. 22. Koolboer uit Warmenhuizen, Tuitjenhorn of Kalverdïjk. 23. Jan Groen (noemden hem Ome Jan). 24. Koolboer uit Warmenhuizen, Tuitjenhorn of Kalverdijk. (Jaap Pater?) 25. Idem. Op de achtergrond in het midden de gevel van de "nieuwe Fabriek" uit 1901. Het is even een puzzeltje om naam en persoon bij elkaar te zoeken, maar u komt er vast wel uit. Hé, zult u denken bij het zien van deze Otterplaat. Deze foto op de voorkant heb ik al eens eerder ge zien! Dat is inderdaad het geval, hij stond in de Otterplaat van 2013. Deze mooie foto is een afdruk van een glasnegatief afkomstig uit de nalatenschap van de vermoedelijke fotografe Elisa Catharina de Boer-van Bommel. Aan haar en enkele van de fo to's die we van haar kleinzoon hebben gekregen, is eerder een artikel gewijd in de Otterplaat van 2013 onder de titel 'Fotocollectie van Bommel'. De foto toont de toenmalige zuurkoolfabriek de 'Eendracht' in Zuid-Scharwoude. Deze zou in 1890 zijn gesticht door een drietal Langedijkers, t.w. de heren Arends, Kooy en Kramer. Na enkele jaren neemt Kramer de zaak over en zet deze voort on der eigen naam 'Kramer's Zuurkool'. De fabriek draagt overigens nog wel enige tijd de naam de 'Eendracht'. Zelfs nog na de verbouwing, waarbij voor de fabriek het voor Langedijkers bekende woonhuis en kantoor is gebouwd. Zie de foto hieronder van latere, mij niet bekende datum. Van de meeste foto's die wij van Elisa Catharina de Boer- van Bommel in bezit hebben, is niet bekend wanneer deze genomen zijn. Van de foto op de voorplaat echter wel. Bij de bestanden in ons archief die betrekking hebben op een thema tentoonstelling over zuurkool in het Regthuis enige jaren terug vond ik stukken die nadere informatie bieden. Zo is er een beschrijving van de foto in een pamflet van 30 maart 1990, bij het 100-jarige bestaan van de fabriek. Het bevat de volgende tekst: Deze foto is gemaakt in 1904 aan de voorkant. Rechts lege oxhoof- den, voor volle vaten, die voor verzending klaar liggen en op de voorgrond een vat op de vlieg, dat met touwen in de schuit ge vierd wordt. Linksachter het oventje met schoorsteen, waar het water gekookt werd voor het vaten schrobben (dit heeft Jan Schil der jaren gedaan). Links van dat schoorsteentje stond op de wal het 'huisje', zonder deur en zonder bril, alleen een schotje om op te zitten!! Steeds controle, en het zat niet zo makkelijk. 2 Oktober 2015

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2015 | | pagina 3