n huisje aan d e oomaaard] Clary Kout Inleiding Helemaal achteraan links, aan het pad wat vroeger 'Bo- gert' (Boomgaard) heette, staat mijn oude huisje, met gro te wilde tuin en nog een paar oude grote bomen, vroeger geplant door mijn vader. Rustig, stil, want sinds de ver kaveling komt er, behalve de post, de buurtbladbezorger en een enkele poes, niemand meer voorbij. Ik kocht het van haar in 1976. Het was toen nog in bij na oorspronkelijke staat, met o.a. bedsteden in de kamer, riet onder de pannen en een op glas geschilderde vaas met (afbladderende) bloemen boven de zwarte houten schoorsteenmantel met de datum 1879. Ik vroeg mij af: Wat betekende die datum 1879? Was het toen gebouwd of verbouwd...? Wat is het Bouwjaar? Om bovenstaande vragen te beantwoorden en wat informatie over de Boomgaard (pad) en zijn vroe gere bewoners te achterhalen, heb ik gezocht in het Regionaal Archief te Alkmaar en het Provinciaal Archief te Haarlem. Ook kreeg ik informatie, verha len en foto's van bewoners en ex-bewoners van de Boomgaard, waar ik dankbaar gebruik van maakte. Ik hoop op deze manier ook te voldoen aan het ver zoek van de Stichting Langedijker Verleden iets te schrijven over de geschiedenis van mijn oude huisje en die van de Boomgaard. Het schilderij uit 1879 De Boomgaard Rijdend door de Dorpsstraat in Zuid-Scharwoude, noordwaarts vanaf De Roode Leeuw, zien we bij een klein parkeerplaatsje naast nummer 461 (waar ik geboren ben) over de weg de ingang van het oude pad, de oorspronkelijke Boomgaard. De smalle geasfalteerde weg, die links en rechts rond loopt en in de tijd van de verkaveling (1970) door de gemeente 'Boomgaard' is ge noemd, komt uit op de Voorburggracht. Wat nu dus Boomgaard wordt genoemd, behelst het vroegere Dwaalpad, Postkantoorpad en de Boomgaard (oude pad). Paden die dus allemaal hun naam verloren. Deze weg loopt ook nog door (en dood) tot de Kromme- brug(weg). Ook best verwarrend en waarschijnlijk mede de reden waarom de huizen moeilijk te vinden zijn door de nieuwe nummering. Mijn huis kreeg na de om nummering geen nummer. Op mijn verzoek kreeg mijn huis uiteindelijk een nummer (16) toegewezen. Dit heeft waarschijnlijk te maken met het feit dat het kort daarvoor onbewoonbaar was verklaard. Deze weg zou nooit bestaan hebben als de Voorburggracht in 1971, tijdens de Verkaveling, verder zou zijn doorge trokken. Dit kon niet omdat er geen ruimte voor was. De weg zou te smal geworden zijn, vandaar de omlegging en het daardoor ontstane buurtje 'de Boomgaard'. Mijn huis en tuin omstreeks 1978 Het huis kende ik al sinds mijn jeugd. Het was in 1927 gekocht door mijn grootvader Aris Kout Pzn. (1878-1942) om zijn bedrijf (tomatenkassen) ook over land te kunnen bereiken. Het is altijd verhuurd ge weest. Hij had 'overpad'. Het was nummer B 137, later Boomgaard 7, en na de verkaveling Boomgaard 16. Het huis ging via vererving van mijn grootvader in 1942 naar mijn vader, die er een grote boomgaard met vrucht bomen aanlegde. Vanaf die tijd was het onze tuin en liep ik dus als jong meisje vaak over de brug, het tegelpad en het paadje met gele steentjes langs het huisje en de boet om naar de tuin van mijn vader te gaan. Mijn moeder erfde het huis in 1953, toen mijn vader stierf. Oktober 2015 37

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2015 | | pagina 38