Langedijk bevrijd, nu verder leven met de oorlog Volksgericht op 7 mei 1945, een kar met 'Moffenmeiden' in Oudkarspel op weg naar de Nieuwe Weg om te worden kaalgeschoren groep van de Moffenmeiden was overgeleverd aan de volkswoede en ontkwam niet aan een volksgericht. Ook in Langedijk gebeurde dat en zijn die vrouwen opgepakt. Op 7 mei 1945 worden ze op een wagen door de Dorps straat gevoerd en op de Nieuwe Weg in Noord-Schar- woude 'behandeld', dat wil zeggen kaalgeschoren en met pek en veren besmeurd. Zo'n 40 tot 50 vrouwen uit Oudkarspel en Noord- en Zuid-Scharwoude ondergaan dat lot. In Broek op Langedijk gaat ook zo'n wagen en er staan al ongeveer 10 vrouwen op, maar de tocht gaat niet verder dan het Havenplein. Daar moeten nog enkele vrouwen worden opgehaald, maar de vader ervan staat bovenaan de trap met een bijl en zegt heel duidelijk: De eerste de beste die bovenkomt, slaan ik z'n hersens in". Dat komt zo overtuigend over, dat er maar van verdere uit voering wordt afgezien. Dan die andere vrouwen ook maar weer losgelaten om niet met twee maten te meten De straffen Het ingestelde Tribunaal oordeelde wat de straf moest zijn voor elk individu die met de Duitse bezetter had sa mengewerkt. Dat gold ook voor de Langedijkers die de verkeerde keus hadden gemaakt. Veel NSB-ers kregen de straf die gelijk was aan hun voorarrest. Er waren er zo veel gearresteerd, dat de veroordelingen pas in het voor jaar van 1946 waren afgehandeld. Om zeker te zijn dat ze niet opnieuw in de fout zouden gaan, werden betrouw bare Langedijkers aangewezen om dergelijke politieke delinquenten drie jaar te begeleiden. Drie veroordeelden werden toegewezen aan 1 integere Langedijker. Zo zijn 39 Langedijkers onder toezicht gesteld om te zien of ze zich wel politiek goed bleven gedragen. Langedijk telde ook 3 SS-ers, de ergste kreeg 9 jaar gevangenisstraf. Nog erger waren twee echte moordenaars uit Oudkarspel die zich buitengewoon ernstig hadden misdragen. De ene, een Landwachter die met plezier als scherpschutter mensen 'op de vlucht' doodschoot, kreeg een jarenlange gevangenisstraf. Na zijn straf week hij uit naar Duitsland. De andere had zulke extreme misdaden op zijn geweten, dat hij in een bos in Duitsland door de Amerikaanse be zettingsmacht is opgehangen in mei 1947. Leven met de oorlog En zo moet iedere Langedijker zien om te gaan met alle gebeurtenissen uit die Tweede Wereldoorlog. Een oorlog die met al zijn ellende mensen opzadelt met nare erva ringen. Een oorlog die Langedijkers confronteert met soms hele tegenstrijdige situaties. Ze zien hun politie en ambtenaren meewerken met de vijand en zien bevriende Engelse vliegtuigen burgers uit Langedijk beschieten. Zo zijn er vier Langedijkers omgekomen door beschietingen van Engelse vliegtuigen. Ze zien sommigen meedoen met de bezetter en anderen veel geld verdienen aan zwarte handel. Oorlog haalt het beste en ook het slechtste boven in een mens. Maar het leven gaat door in Langedijk en iedereen probeert er weer het beste van te maken. Maar het geheugen van die oorlog is niet weg. Onder huids blijft het een rol spelen en weet iedereen nog precies wat de rol van een ander was in de oorlog. De invloed ervan is zelfs nu, in 2015, nog niet weg. 36 Oktober 2015

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2015 | | pagina 37