Langedijk bevrijd, nu verder leven met de oorlog ^du^acht Optocht tijdens de Bevrijdingsfeesten, 31 augustus 1945 Dat wordt nog eens uitgebreid overgedaan tijdens de Bevrijdingsfeesten op 29, 30 en 31 augustus 1945. Veel plezier wordt er 's avonds beleefd aan de bevrijdings revue 'Het gaat goed', geschreven door de muzikale Dirk Duyves. In april was hij al begonnen met componeren en de revue is elke avond in 'De Burg' te zien. Het populaire bananenlied ('Als er maar eerst bananen zijn') wordt nog heel lang daarna door de Langedijkers gezongen. De grote verliezers Nederland, dus ook Langedijk, kende ook groepen waarvoor die Bevrijding he lemaal niet zo geweldig was. Dat waren de mensen die verkeerd hadden gegokt. Zij hadden met de Duitsers gesympathi seerd en soms daadwerkelijk samenge werkt. Die voelden niet bepaald dat ze bevrijd waren, maar kwamen juist in de problemen. Dat waren: NSB-ers Vrijwilligers in het Duitse leger of bij het onderdeel transport (NSKK) Vrijwilligers bij de Nederlandsche Oost-Compagnie (kregen land in Oost-Europa) Landwachters en SS-ers Moffenmeiden of Moffengrieten Voor de eerste 4 groepen werd er al snel een Tribunaal ingesteld om een Zuivering toe te passen. De laatste Naast het feesten is er behoefte aan een monument om de slachtoffers van de oor log te gedenken. Op 29 augustus 1945 is de onthulling ervan op het kruispunt van de Nieuwe Weg in Noord-Scharwoude. Voorlopig zijn er 16 namen bekend die erop komen te staan. Burgemeester Schelhaas tijdens de onthulling van het monument op het kruispunt van de Nieuwe Weg in Noord-Scharwoude Oktober 2015 35

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2015 | | pagina 36