L ranged t de ijk bevrijd, nu verc er leyen urne Arie Kaan Het klinkt zo mooi: De Bevrijding. Een begrip is het woord Bevrijding geworden, dat lijkt te zeggen nu is alles weer in orde. Bevrijd van alle oorlogszorgen en we gaan weer verder met het normale leven. Grote onzekerheid heerst er in die families wat er met hen is gebeurd. Door allerlei problemen krijgen ze daar ook niet snel een bericht over: Slechte communicatie Moeilijkheden om te reizen omdat veel we gen en spoorlijnen kapot zijn Strenge controle bij de grenzen voor mensen die terugkeren Van sommigen zijn geen gegevens meer bekend Het Roode Kruis heeft tijd nodig om gege vens te verzamelen Niet bij iedereen feestelijk gevoel Nederland is dan wel bevrijd, maar veel families in Langedijk weten niet wat er met hun dierba ren is gebeurd. Komen ze nog wel thuis en leven ze eigenlijk nog wel. Vaak zijn er al lange tijd geen berichten meer van vernomen. De groepen die ik hiermee bedoel zijn: Tewerkgestelden in het buitenland wegens de Arbeitseinsatz, geschat op ongeveer 120 Onderduikers Mensen in een strafkamp (Erziehungslager) Mensen in een concentratiekamp Opgepakte joodse mensen Mensen en militairen die tijdens de oorlog in Nederlands-Indië verbleven Mensen en militairen die ergens in het buitenland verbleven Spontane optocht door Oudkarspel op 5 mei 1945 Bij de gemeente kun je een verzoek indienen om inlichtingen over een vermiste en tiental len Langedijkers doen dat ook. Die formulieren gaan naar het 'Informatiebureau van den Repa- trieeringsdienst' en dan is het verder afwachten wat die kunnen achterhalen. Wie weer arriveert in Langedijk kan omgekeerd ook zelf een for mulier invullen als hij iets weet over het lot van een ander. Adrianus Bruijn heeft als deelnemer van een 'dodenmars' tijdens zo'n tocht diverse mensen zien over lijden en vult daarvoor in juni 1945 formulieren in. Hij weet dat hij zo toch voor die familieleden de onzekerheid weg kan nemen. We zijn weer vrij! Blijheid voor het huis van fotograaf Möller in Oudkarspel (foto Möller). Maar weinig is wat het lijkt, achter dat woord bevrijding schuilt van alles dat op het eerste gezicht niet te zien en te weten is. Door de bevrijding komen keihard de effecten van die Tweede Wereldoorlog boven water. De gevolgen kunnen nu echt in kaart worden gebracht en dan blijken er nog heel wat zaken niet zo leuk te zijn. Laten we eens op een rijtje zetten voor welke mensen de effecten van die oorlog behoorlijk ingrijpend zijn geweest. Oktober 2015 33

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2015 | | pagina 34