Spoorlijn Noord-Scharwoude Dorp Het Veilingterrein met op de achtergrond de passagierstrein richting het dorp Noord-Scharwoude te lopen en onge veer bij de veiling in Noord-Scharwoude te eindigen. Om onderscheid te maken met het reizigersstation Noord-Scharwoude heette het eindpunt van deze goe- derenlijn voor de spoorwegen Noord-Scharwoude Dorp. De spoorlijn van Broek op Langedijk is van 1907 tot 1926 ook gebruikt voor passagiersvervoer. Dat roept de vraag op of ook de spoorlijn naar Noord-Scharwoude Dorp voor passagiersvervoer werd gebruikt? Voor zover bekend is Noord-Scharwoude Dorp nooit opgenomen geweest in de dienstregeling van de NS of haar voorgangers. Maar jaren geleden kreeg ik een foto van een passagierstrein op het goederenemplacement in Noord-Scharwoude. Dat riep een aantal vragen bij mij op: wanneer was dat en waarom was die trein daar? Of was die trein door de NS daar toevallig geparkeerd? Lang bleven deze vragen onbeantwoord, niemand in mijn omgeving had het antwoord. Tot ik enkele maanden geleden deze vragen weer eens oppakte en nogmaals op internet zocht. Nu vond ik op een internetsite meer foto's van diezelfde trein. Maar ik vond ook een foto van een passagierstrein op de goede- renlijn van veel eerdere datum. Met toestemming van het Utrechts Archief (eigenaar van deze foto's) mogen deze foto's in de Otterplaat worden gepubliceerd. Foto met de stoomlocomotief Volgens de omschrijving van het Utrechts Archief zou deze foto genomen zijn op 11 juni 1947 in Noord-Schar- woude Dorp, door de fotograaf H. de Herder. We zien de stoomlocomotief nummer 1815 van de NS met een elek trische trein bestaande uit rijtuigen (zgn. Blokkendozen). De combinatie stoomlocomotief en elektrische trein lijkt vreemd, maar is het niet. Dit elektrische materiaal, in 1947 al op leeftijd, werd ook gebruikt als gewoon rijtuig. En als we ons realiseren dat de spoorlijn Alkmaar - Den Helder pas vele jaren later werd geëlektrificeerd, is de keuze voor een stoomlo comotief niet zo vreemd. Op de vraag of deze trein op dat moment passagiers vervoerde, hebben wij nog geen antwoord kunnen vinden. De stoomlocomotief met passagiersrijtuigen Oktober 2015 31

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2015 | | pagina 32