Het nieuws van 100 jaar geleden Schoolfeest Dat een schoolfeest in oorlogstijd tot heel wat commotie kan leiden lezen we in de kranten van juli en augustus. Schager Courant -17 juli In deze krant lezen we het bericht dat de commissies die het schoolfeest organiseren in Broek op Langedijk en Zuid-Scharwoude, gezien de tijdsomstandigheden (aan genomen mag worden dat hier de oorlogsomstandig heden worden bedoeld), in 1915 geen schoolfeest zullen organiseren. Schager Courant - 24 juli Kennelijk was er met de andere dorpen/toenmalige gemeentes in Langedijk geen overleg, want slechts één week later hebben de kinderen van Oudkarspel een zeer gezellige en leerrijke schoolreis gemaakt naar Amsterdam. In dezelfde krant staat dat het schoolfeest voor de kinderen van Noord-Scharwoude voor de hoogste klassen ook naar Amsterdam ging, terwijl de lagere klassen naar het bos en het duin gingen. Kennelijk was dit niet op dezelfde dag als het schoolfeest van Oudkarspel, want voor het schoolfeest van Noord-Scharwoude was het jammer dat het de hele dag zo regende. Met een motorvaartuig werden de kinde ren van station Broek op Langedijk opgehaald onder de vrolijke klanken van de harmonie. Schager Courant - 31 augustus Ongeveer een maand later ontstaat er onenigheid in de Schoolfeestcommissie van Zuid-Scharwoude. Burgemees ter en wethouders van de gemeente Zuid-Scharwoude hebben hun lidmaatschap van die commissie opgezegd. Hoewel eerder was besloten geen schoolfeest te organise ren in verband met de tijdsomstandigheden, zou er in de laatste vergadering zijn besloten toch een schoolfeest te or ganiseren, en daar zijn B&W het niet mee eens. 3. Kermiskwestie Oudkarspel In Oudkarspel werden van oudsher drie kermissen gehou den. Namelijk een op het noordeinde (de Luizeknipper kermis), een in het centrum en een op het zuideinde (ter hoogte van thans Café Karrewiel). In verband met de oorlogstoestanden vond de Gemeen teraad van Oudkarspel dat er voortaan geen drie ker missen konden worden gehouden. In drie roerige ver gaderingen werd besloten het aantal kermissen terug te brengen naar één. De caféhouders en enkele bewoners van het noordeinde waren niet voor een gat te vangen. In plaats van een ker mis organiseerden zij op 28 september harddraverij. Langs de weg stonden enkele kraampjes, er waren spelen voor de kinderen en in de café's was het bal. Volgens de verslaggever moest er na een ongehoorde zwelgpartij gevochten zijn, waarbij de balzalen verander den in oorlogsterreinen. 4. Ongevallen Wat van alle jaren is en de gemoederen in Langedijk ook in 1915 bezig hield, waren ongevallen, soms met dodelijke afloop. Een kleine greep uit deze ongevallen. Schager Courant - 25 februari De eigenaar van stoomgrutterij en maalderij De Volhar ding, de heer B. Piet, werd door de drijfriemen van de motor gegrepen en totaal vermorzeld. Schager Courant - 7 april Een inwoner van Noord-Scharwoude, tegen wie vorige week proces-verbaal was opgemaakt wegens ontvreem ding van enig landbouwgereedschap, is vanmorgen levenloos uit het water gehaald. Men vermoedt dat de man, die over het gebeurde zeer neerslachtig was, zich door verdrinking van het leven heeft beroofd. Schager Courant -10 april Het 1 jarig zoontje van G.B uit Oudkarspel, wist tijdens het spelen een kast omver te krijgen. Het kind raakte on der de kast en was op slag gedood. Schager Courant - 24 april Van een verhuizer uit Heerhugowaard sloeg in Oudkarspel het paard op hol, juist op het moment dat hij zou afstap pen. De man werd een flink eind meegesleurd, maar kon zich toch bevrijden. Hij was wat gehavend en had een wond aan zijn arm. Het paard verloor de wagen in stuk ken in het begin van Noord-Scharwoude en werd zelf bij de R.-K.-kerk gegrepen. De Tijd - 6 mei Bierbottelaar C.S. uit Schagen viel van zijn wagen, met het gevolg dat hij kort daarop overleed. Schager Courant - 8 mei De heer J.B. uit Zuid-Scharwoude raakte gisteren onder de tram, waardoor zijn flets ernstig was beschadigd en be zeerde zich zo dat hij geen werk kan verrichten. Schager Courant -16 juni Omdat het schrok van een auto sloeg het paard van de broodbezorger van de Coöperatie uit Zuid-Scharwoude op hol. De wagen vernielde enig hekwerk. De voerman en een jongetje raakten aan het hoofd en been bezeerd. Het paard werd spoedig gegrepen. De Tijd -18 juni In Broek op Langedijk raakte een kind met de voetjes bekneld in de rails, juist op het moment dat de trein aan kwam. Door tijdig reageren van de machinist werd een vreselijk ongeluk voorkomen. Oktober 2015 25

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2015 | | pagina 26