.eac tie; het vorige nummer Redactie Datering van de foto's van de voorplaten In de Otterplaat van 2013 werd in 'Reacties op het vori ge nummer' door Jaap Wiersma een vraag gesteld over de datering van de foto's en speciaal die op de voorplaat worden gebruikt. Volgens de vraagsteller zouden de fo to's eerder van 1910 zijn dan van ca. 1900, zoals door ons gehanteerd. Jan Marsman jr. heeft het eens goed voor ons uitgezocht. Alle foto's die tot nu toe voor de voorplaten van de Otterplaat (2010 t/m 2013) zijn gebruikt, zijn gemaakt door fotograaf Van der Aa uit Alkmaar. Een aantal ja ren geleden kwam Stichting Langedijker Verleden in het bezit van enkele tientallen glasnegatieven van deze fotograaf. Volgens ons heeft Van der Aa deze foto's kort achter elkaar gemaakt, waarschijnlijk zelfs op één dag of binnen een paar dagen. Het zijn allemaal winteropnames (omdat de bomen kaal zijn), dus moeten ze uit de periode november tot april zijn. Voor de datering kijken we vaak wat te zien is op de foto's. Soms staat er een aantekening van een eerdere bezitter op een foto, maar dat is op de glasnegatieven natuurlijk niet mogelijk. Voorplaten laatste jaren Als eerste bespreken we de voorplaat van de Otterplaat van 2010. Voor deze omslag hebben we de foto gebruikt die Van der Aa maakte van de zgn. Staase Plaas in Broek op Langedijk. De Staase Plaas Op deze foto staat achter het rijtuig een lang houten huis. Van de huidige eigenaar, Arie de Bree, hebben wij verno men dat dit oude houten huis in 1902 door de heer Glas is vervangen door het huidige huis met naastgelegen koolschuur. Dit staat ook op de gevelsteen in de voorge vel en betekent in ieder geval dat de foto vóór 1902 moet zijn genomen. Voor de Otterplaat van 2011 is een foto van Van der Aa gebruikt van de omgeving van de Kromme Brug in Zuid-Scharwoude. Naar aanleiding van deze foto werd overigens de vraag over de datering gesteld. Op deze foto zien we de oude Roode Leeuw (welke is vervangen in 1911) en het oude Raadhuis van Zuid-Scharwoude, dat in 1908 werd vervangen. De Koog in Zuid-Scharwoude Verder zien we achter de bomen rechts de oude houten toren van de Kooger kerk, welke in 1905 is vervangen door de huidige toren. Dit betekent dat de foto in ieder geval dus vóór 1905 moet zijn genomen. Over de voorplaatfoto's van 2012 en 2013 is ons over de afgebeelde gebouwen niets bijzonders bekend. Informatie via ansichtkaarten Er bestaat echter nog een mogelijkheid om deze foto's van Van der Aa te dateren. Van een aantal van deze foto's is bekend dat ze zijn ge bruikt voor het fabriceren van ansichtkaarten, mogelijk van alle ons bekende foto's van Van der Aa. In onze eigen collectie hebben wij een ansichtkaart van de voorplaatfo to van Broek op Langedijk die in 1902 is verstuurd. Van de voorplaatfoto van Zuid-Scharwoude hebben we een ansichtkaart die zelfs op 28 juni 1900 werd verstuurd. Volgens het stempel van het postkantoor van Zuid- Scharwoude tussen 4-8N (N namiddag). Het stempel van het ontvangende postkantoor ('s Gravenhage) vertelt ons dat de ansichtkaart zelfs dezelfde dag tussen 10-12N in 's Gravenhage moet zijn ontvangen! Kom daar tegen woordig nog eens om. Zoals hiervoor opgemerkt, zijn de bomen op deze foto kaal, daarom moet de foto van de Kromme Brug uiterlijk april 1900 zijn gemaakt. Overigens is het opschrift van de verzender van deze an sichtkaart ook aardig: namelijk "Een prentje uit het land der Oktober 2014 5

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2014 | | pagina 6