„WITTE BOETJES" GAAN TEGEN DE GROND De witte boetjes ning. Ontstond er ergens kortsluiting, dan zaten alle boetjes zonder stroom. Als je bedenkt dat de tuinders vaak gamme le looplampen gebruikten, is het goed voor te stellen dat de stroom nogal eens uitviel. Je moest dan helemaal naar voren lopen om in de eerste boet de stop te verwisselen. Soms ge beurde zoiets wel een keer of drie per dag. Het was er wel altijd erg gezellig. Tuinders waren ge wend alleen het ambacht in te gaan en hier hadden ze aanspraak. Meestal was de winterperiode ook wat min der hectisch dan de zomer dus er was ook wel tijd voor een praatje. Na de veiling, zo rond half tien, kwamen de tuinders aan de zuidkant van de boetjes bij elkaar om de veilingresultaten te bespreken. Daar ontstonden hele dis cussies. Het was net 'Coronation Street'zegt Sjaak Buter. In 1972 verhuisden de koeien van Herman Buter naar het nieuwe bedrijf aan de Veertweg. Op de achtergrond zien we al een dragline van de verkaveling. Het was ook gewoonte om elkaar zo nodig een beetje te helpen. Het ging er allemaal gemoedelijk aan toe. Ted vertelde dat hij op een dag aan het werk was in zijn boet toen er plotseling een gat in de zijmuur van zijn boet werd geboord. Er kwam een lange bout te voorschijn in het gat en even daarna kwam Herman Buter binnen met een grote moer. "Ik moet even een pink vastzetten", zei Herman. Hij draaide de moer op de bout en vertrok weer. Over zulk soort dingen haalde je de schouders op en je ging gewoon verder, aldus Ted. Er is eens een boet in elkaar gezakt. Berkhouwer herstel de die weer eigenhandig Er is er ook eens één verbrand. In die boet lag hooi. Een stel jochies had er stiekem dui kers (rietsigaren) zitten roken. Ze waren niet voorzichtig genoeg en het hooi vatte vlam. Ted denkt soms nog met weemoed terug aan de tijd dat hij daar een boetje had. Hij doelt dan met name op de contacten met andere tuinders. Na Nieuwjaar ging je niet meteen aan het werk maar ging je eerst alle boetjes af om iedereen een goed Nieuwjaar toe te wensen. Met de boetjes zelf waren de mensen trouwens ook best te vreden. Veel was het niet maar het kostte ook weinig. In de jaren vijftig en ook nog lang daarna waren de mensen met weinig tevreden. Sloop door verkaveling Tegen de tijd dat de omgeving Keizerssloot aan de beurt was voor de ruilverkaveling ging het bergafwaarts. De huurders vertrokken naar hun nieuwe bedrijf in de pol der. De witte boetjes veranderden langzamerhand in witte puinhopen. Een sloophamer was nauwelijks nodig voor de genadeklap. Er is nu helemaal niets meer dat aan de oude toestand herinnert. Sjaak Buter, begonnen als hulpje van zijn oom Herman, heeft nu een prachtig boerenbedrijf aan de Moerbeek, voor West-Friezen de Morrebok. Zijn vee verhuisde tien jaar geleden van zijn bedrijf aan de Veertweg naar het nieuwe bedrijf aan de Moerbeek. Zelf volgde hij een jaar later met zijn gezin. Sjaak en zijn twee zoons melken nu 250 koeien. Totaal hebben ze rond 450 stuks vee. Inmid dels woont een zoon van Sjaak in de bedrijfswoning. Zelf heeft hij een nieuw huis gebouwd vlakbij het boerenbe drijf. Op de zwarte schuur bij zijn huis staat: 'De Witte Boet'. Zo leeft de herinnering aan deze boetjes op afstand nog voort. Bronnen: Met dank aan: Mijn broer Gerrit Sjaak Buter Ted Weel Gemeenten Langedijk en Beverwijk ZUID-SCHARWOUDE - De zgn. „Witte Boetjes" zullen worden afgebroken. Op deze plaats zal een speelterrein komen. Bovendien bestaat de mogelijkheid om het tracé van de hoogwatersloot te verbeteren. De aankoop van de grond kwam het gemeentebestuur bijzonder gelegen, omdat er in Zuid-Schar woud e een grote behoefte bestaat aan een speelterrein. Krantenartikel van onbekende datum 54 Oktober 2014

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2014 | | pagina 55