D e witte beetje Jaap Kroon De witte boetjes aan de (hier bevroren) Keizerssloot. Vanaf de jaren dertig stonden ze aan de Keizerssloot, de witte boetjes van Berkhouwer. Misschien waren het wel de lelijkste bouwwerken ooit in Zuid-Scharwoude gebouwd. Tegelijkertijd waren het de meest legendari sche bouwwerken van het dorp. Rond de ruilverkave ling zijn ze gesloopt. Ze zijn verdwenen, maar niet weg uit de gedachten van de mensen die ze huurden of in de buurt woonden. Hoe ontstonden de boetjes De jaren dertig van de vorige eeuw waren de crisisjaren. Tot vlak voor de Tweede Wereldoorlog was er geen eco nomisch lichtpuntje te bekennen. Overal was het armoe troef. Cornelis Berkhouwer was eigenaar van het grootste deel van het eiland waarop de familie Hop woonde. Ten westen van de familie Hop hadden Cees van Gulik en mijn opa een boet in eigendom. De rest van het perceel was van Berkhouwer. Cornelis Abraham Berkhouwer zag het levens licht op 3 juli 1893 te Zuid-Scharwoude. Hij was de zoon van Pieter Berkhouwer en van Grietje Borst. Hij was niet getrouwd en leefde jarenlang alleen. Hij was al op leeftijd toen hij de huisge note werd van Maartje Jonker, vroedvrouw in ruste, te Broek op Langedijk. Na het overlijden van Maartje Jonker woonde hij nog een paar jaar alleen in haar huisje. Op 27 juni 1974 ver trok hij naar Beverwijk naar familie, waar hij op 29 juni 1975 overleed. Voor de tuinderij was hij waarschijnlijk niet in de wieg gelegd. Misschien loonde het ook niet de moeite om zijn akker vol te zetten met kool. Hij had in ieder geval andere plannen en genoeg tijd. Hij besloot op een zeker moment vlak naast de boet van mijn opa een koolboet te bouwen. Goedkoop was zijn motto, dus zocht hij de goedkoopste stenen die hij maar bemachtigen kon. Dat gold ook voor het andere bouwmateriaal dat hij nodig had. Als het even kon gebruikte hij tweedehands materiaal. Hij bouwde de boet eigenhandig naar eigen ontwerp. Dat ontwerp was weer afhankelijk van het materiaal dat hij te pakken kon krijgen. Hij vond het niet nodig bouwver gunningen aan te vragen. Daardoor is het niet mogelijk om na te gaan wanneer hij precies met de bouw is begon nen. Het gemeentebestuur van Zuid-Scharwoude pikte blijkbaar dat hij zonder vergunning aan de gang ging. Ik kan me tenminste niet voorstellen dat in een dorp als Zuid-Scharwoude deze bouw onopgemerkt bleef. Hij was geen metselaar of timmerman maar hij begon ge- Foto genomen uit de boom voor het huis van de familie Kroon, Dorpsstraat 43 (Voorburgracht 89). We zien de witte boetjes hier vanaf de zuidzijde. Voor de boetjes langs liep een pad. Op de deuren aan de zuidzijde stonden de naambordjes van de huurders. Links zien we dwars op de boetjes de poterbewaarplaats (fotograaf Gerard Bruin). Herman en Sjaak Buter voor de veestalling. Sjaak was al vanaf zijn derde jaar regelmatig in de stal van zijn oom Herman te vinden. Oktober 2014 51

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2014 | | pagina 52