OOFWOOFC Voorzitter Terugkijkend op het afgelopen jaar constateren we dat de belangstelling voor de geschiedenis van onze Langedijker dorpen groeiende is. Onze aanwezigheid op diverse mark ten en braderieën leverde veel aanloop op, leuke gesprek ken en nieuwe informatie. Maar vooral ook veel nieuwe donateurs en dat is belangrijk voor het voortbestaan van de Stichting Langedijker Verleden. Het stelt ons in staat ons werk te kunnen blijven doen. Geschiedschrijving is nooit af en steeds weer komen er nieu we feiten aan het licht, soms door diepgaand onderzoek en soms door puur toeval. Ons bestuur en onze vrijwilligers proberen zoveel mogelijk informatie vast te leggen. We zijn dan ook blij met de veelheid aan tips en informatie die we van u krijgen: verhalen, foto's, films en voorwerpen. We hebben ook dit jaar onze collectie weer met prachtige zaken kunnen uitbreiden. Soms keert er een stukje geschie denis terug in ons dorpsbeeld, bijvoorbeeld door middel van de informatieborden die op historische plekken zijn geplaatst en veel informatie geven. Dit in samenwerking met de Stichting Toeristische Promotie Langedijk en de Gemeente Langedijk. Het Raadhuis vlak na de bouw in 1908 met dakruiter, met rechts de veldwachterswoning Ook zijn we aangenaam verrast door particulieren die hun woning weer in de oorspronkelijke staat terugbrengen. Het meest in het oog springende voorbeeld hiervan is het voor malige Raadhuis van de Gemeente Zuid-Scharwoude, dat bij de bouw in 1908 van een sierlijk torentje of eigenlijk een dakruiter was voorzien. In later jaren, waarschijnlijk we gens hoge onderhoudskosten of verval, is deze dakruiter eraf gesloopt. Ons is niet bekend wanneer deze dakruiter is verdwenen. Als er iemand is die dit weet, dan horen we dat graag! Maar de huidige eigenaresse van het Raadhuis, Marjolein Ansink, heeft het torentje weer in ere hersteld. Een groot compliment waard en een beeldbepalend pand met een historische betekenis is hiermee weer helemaal in de originele staat teruggebracht. De redactie van de Otterplaat heeft hard gewerkt om van deze 20e editie weer een interes sant blad te ma ken. Veel schrijvers boden dit jaar aan een artikel te schrij ven, waardoor we u weer een geva rieerd en prettig leesbaar blad kun nen aanbieden. Een greep uit de inhoud. Een nieu we rubriek is het Langedijker nieuws in 1914, waarmee we u honderd jaar de herstelde dakruiter terug in de tijd ne- (foto Marjolein Ansink) men. Jaap Kroon vertelt over de Witte boetjes aan de Keizersloot in Zuid-Scharwoude, waar tot nu toe niet veel over bekend was. We blikken terug op de opening van ons tentoonstel lingsseizoen met als thema 'Hoog water, droge voeten', dat over de strijd gaat die de Langdijkers door de eeuwen heen tegen het water hebben gevoerd. Henk Komen schrijft over de ontstaansgeschiedenis van de Langedijk. In een ander artikel gaat Henk in op de rol van conservenfabrikant Verburg in de Noord-Scharwouderpolder. Verder een interessant stuk van Coba Veltum over de Yad Vashem- onderscheiding, die haar ouders kregen voor het in hun mo lenaarswoning in de Kerkmeer onderdak bieden aan jood se onderduikers in de Tweede Wereldoorlog. Jan Spaan- sen denkt terug aan de karakteristieke CPN'er Piet (P.K.) Volkers, oud-gemeenteraadslid en oud-Provinciale Staten lid uit Oudkarspel. Ook mysteries worden opgelost, waar stond herberg De Gekroonde Valk in Noord-Scharwoude? Jan Marsman jr. onthult het. Een vermakelijk verhaal op rijm uit de jaren '30, waaruit blijkt dat de in 1969 afgebrande Allemanskerk al eens eerder bijna in vlammen opging. Verder een bewerking van Arie Kaan van een artikel dat Jan Vlug in 1968 schreef, waarin de verwachtingen van de toen op stapel staande ruilverkaveling werden beschreven. Wat kwam er van terecht, u leest het in deze Otterplaat. Als u ons blad met net zoveel plezier leest als waarmee wij eraan gewerkt hebben, dan is onze missie geslaagd. En laat deze Otterplaat vooral aan uw vrienden en kennissen zien en maak ze enthousiast voor Langedijker Verleden, zodat we ook in de toekomst aan het verleden kunnen blijven werken. Hans de Graaf Het raadhuis anno 2014 met Oktober 2014 3 3ut'd-Schar^oude Raadhuti

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2014 | | pagina 4