Piet Vel. n Paar l sse u Kers ers ever A <d Jan Spaansen Achter op 't Westfriese kelenderblaadje van vedaag staat onder de kop 'n Paar losse flodders" en "Salomo was zó roik, nag roiker as Sluis en Groot". Dat kon bedat niet, want Sluis en Groot was vroeger 'n heêl roike zeidfemilie. Toen ik dat las docht ik, da's een mooie kapstok om wat skroive te gaan over Piet Volkers. Voluit hiette die Lange- doiker vraigezel Pieter Klaas Volkers; in 't durp werd ie ok wel PK noemd. Hai was ienigst kind en belandde ok op de bouw. Moin is verteld dat ie een bouwer van likmevessie was. Een 'bouwer' was, voor wie dat niet weet, een 'tuinder' in 't Langedoikse. Hoestemeer Piet in verskillende besture en commissies belandde, hoeste kloinder z'n piepers en kooltjes die te met skuil ginge achter togel en stekels. Hai liet de akker voor wat de akker was en skarrelde z'n kossie bai mekaar met bestuurswerk, secretaris- en penning-meisterskappe van polders en meer van zuk en zoin. Piet Volkers op 52-jarige leeftijd tijdens de kermis in 1960 op de Luizeknip in Oudkarspel Nei verzetswerk in de oorlog raakte hai betrokken bai de CPN en skopte 't deer tot 8 jaar lid van Provinciale Staten van Noord-Holland. Maar Piet was tegeloikertoid ok diaken van de Neder lands Hervormde kerk van Oudkarspel en voorloper van de begrafenisvereniging. Bai die bezighede werd ie nagaldr's ansproken op de combinatie van de CPN en diaken, weerop hai den pesterig teugen zweergelovige zee dat ie Hervormd was van de meist lichte richting. Nei die provincie-vergaderinge reed ie mee in een grote auto van een VVD'r en CHU-man uit de Anna Paulow- napolder. Z'n 3e klas CPN-buskaartje gebruikte ie niet. Piet las de vergaderstukke altoid veul beter en loidde die raiende vort uit an die manne. Terug ginge ze altoid lekker ete bai restaurant Kinheim in Alkmaar; Piet werd vraihouwen. Bai zo'n vergaderrit was de auto vastlopen in de sneeuw in de Skermer. Piet was douwend achter die auto deur een 'kameraad' zien. Toen kon Piet 't wel skudde bai de CPN. Hai was ok bestuurslid van de A.V.tb.L., de Algemene Vereniging ter Bevordering van Lijkverbranding. Hai noemde dat de 'dooie-club'. Met een uitspraak in ien van die vergaderinge haalde Piet de krant. Bai 't agendapunt 'Rondvraag en wat verder te tafel komt' zee Piet dat ie niks voor de rondvraag had, maar voor wat verder ter tafel komt" had ik docht "petat met kip" voorzitter. Gaandeweg kreeg Piet 't te druk met al die administra tieve klusse. Twei jonge joos, Bram Veltum en o.g. Jan hielpe met skroiverai en typewerk en verdiende zo wat extra zakcente. Vlak voor moin militaire dienst ginge we met z'n drietjes met een bus van Peereboom op pad voor een lang weekend in Zuid-Limburg. As Piet voorin de bus praatte, den konne ze dat achterin ok nag best hore. Bram en ik hielde onze tone den weldr's krom. Teugen nuwskierige roisgenote had Piet zoid dat Bram en ik zoin zeuns ware. Noh, we leke gien spat op mekaar. En hebbe die joos gien moeder meer? werd vroegen. Mense, rap peleerde Piet, dat zit zo: moin vrouw is vroedvrouw en durfde niet mee omdat 'r twei vrouwe op alle dage lope. Ikzellef ben begrafenisondernemer. Zo stane we alletwei ieder an 'n kant van 't leven, loog ie 't nuwskierige ge- zelskap voor. Bai 't ofskoidsdiner hield Piet een dankrede. Hai oreerde dat ie bar genoten had, onwois lekker eten en in 't toch wel erg verskillende gezelskap temet niks merkt had van de verskrikkelijke maatskappelijke verskeurdhoid die de menshoid toisterde. Oktober 2014 45

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2014 | | pagina 46