Van Noord-Scharwoude naar Canada De mensen waren over het algemeen vriendelijk en be hulpzaam. Ik was de eerste tijd geweldig enthousiast! Natuurlijk wel wat naïef en hoe meer ik leerde van de Canadese geschiedenis, des te meer ik de donkere kant van het verleden zag. Vooral hoe de originele (Indiaanse) inwoners werden behandeld. Als ik terugkijk, heb ik het idee dat ik toen ook soms on bewust Nederlanders ontweek. Misschien omdat de meeste emigranten al ouder waren en met een gezin. Velen waren ook stijf gereformeerd en keken heel anders tegen de dingen aan dan ik. Meestal leek ik weinig met ze gemeen te hebben. Een uitzonde ring vormde de schaatsgemeenschap! De omgang met Canadezen vond ik vaak gemakkelijker. De eerste dag had ik al werk, hoewel mij dat niet erg goed beviel. Na een aantal banen belandde ik uiteindelijk op een nertsfokkerij. Daar heb ik de eerste Canadese win ter doorgebracht en dat was ook een ervaring! De winter is vaak lang en wordt bijna een obsessie. Er is een be kend Canadees lied: Mon pays, ce n'est pas un pays, c'est l'hiver! (red. Mijn land is geen land, het is winter!) met auto Het nertsbedrijf had meer dan 6000 dieren, die alle dagen gevoerd moesten worden. Elke nerts had z'n eigen kooi, maar ze waren toch buiten en in de winter werkte je dus een groot gedeelte van de dag in heel lage temperaturen. Men zei dat het geen ongewoon koude winter was. De laagste temperatuur kwam tot -38o C. Ik woonde in een hutje van ongeveer 4 bij 7 meter en kookte voor mezelf op een fornuis met hout en steen kool. Op een vrije dag was ik weg geweest en kwam thuis in een lekker warm huisje, maar de kachel was leeg gebrand. Het was laat en ik was moe, dus dacht ik: laat maar tot morgen. Nou, dat heb ik geweten! Om een uur of vijf werd ik wakker van de kou. Wat de temperatuur binnen was, weet ik niet, maar buiten was het -30o C en dan koelt een slecht geïsoleerd hutje heel vlug af! Alles was bevroren, water, eieren, sinaasappels, tot de inkt in de vulpen aan toe! Dus maar gauw een vuurtje gemaakt en wat thee gezet. Het bleef koud tot ver in maart, 16 maart was het nog -26o C. En toen ineens was het voorjaar! Het ijs in de rivier, die vlakbij was, kwam los op 10 april. Eind april waren er plotseling heel warme dagen en op 30 april zwommen we in de ijskoude rivier! Ondertussen was ik de nertsen beu, zocht een andere baan en vond die als reizend verkoper van tijdschrif tabonnementen. De enige reden voor die baan was dat ik kans had veel van het land te zien! Zo kwam ik in Brits-Columbia terecht, de meest westelijke provincie van Canada. Dat was toen nog een vrij onontwikkelde streek, bijv. zonder verharde wegen. Ondertussen was mijn verloofde Gerda daar ook gekomen, helemaal alleen met hetzelfde schip De Grote Beer en daarna met de trein. Wat een dappere meid! We zijn op 21 december 1955 in Quesnel getrouwd. Dit was onze eerste winter samen. Ik werkte toen op een houtzaagmolen, veel buiten en ook 's nachts. Het was een koude winter en als ik 's morgens vroeg thuis kwam stond de thermometer een enkele keer zelfs op -40o C! We huurden een huisje in een gedeelte van de plaats waar nog geen waterleiding, riolering en gas was. We hadden onze wc buiten en het water kwam uit een put, die door de hele buurt gebruikt werd. De verwarming en het koken deden we met een fornuis dat gestookt werd met zaagsel. Dat werkte goed zolang je maar zorgde dat de zaagselbak niet leeg was. Een keer bleef het zaagsel in de bak hangen en toen Gerda thuiskwam, was de kachel uit! Na veel moeite wist ze hem weer aan de gang te krijgen, maar ze had al visies van doodvriezen! We deden alles lopend, want we hadden geen auto en moesten vaak de rivierbrug over, wat dus een kou de wandeling was. Nou, als ze de kans had gehad, was ze terug naar Neder land gevlucht! In het voorjaar ging ik voor een aanne mer werken die be zig was met de aan leg van een grote aardgasleiding. Zo nu en dan hielp ik een ingenieur met het uitmeten. Trouwfoto Oktober 2014 43

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2014 | | pagina 44