verpemzingen bij de voorp Jaap Plakman Het is winter en zo te zien een mooie winterdag op het ein de 1901 of in het begin van 1902. De sloot is toegevroren, op een klein plasje water na, of staat er wat smeltwater op het ijs? Er ligt zo hier en daar ook nog wat sneeuw op de grond, deels weggesmolten als gevolg van de door de zon opge warmde aarde. Het lijkt ook een rustige dag, de stoom uit de locomotief verwaait maar langzaam. Het is niet zo koud, je ziet geen ademkegels van de mannen op de foto. U zult het herkend hebben, het is een foto genomen bij de aanleg van de spoorlijn in Broek op Langedijk. We zien een stuk van het tracé aan de westkant van het dorp, even voor dat het spoor op de dijk rechts aanbelandt. Het tracé loopt hier vrijwel noord-zuid. De zon staat laag, gezien de lange schaduwen, die bijna evenwijdig aan het tracé lopen, zodat we kunnen concluderen dat het nog vroeg in de middag is. De mannen hebben hun werk even onderbroken voor de foto. Ze hebben hun wagons vrijwel leeggeschept. Dat is niet te zien aan de hopen grond naast de rails op de grond, zodat ik vermoed dat de trein speciaal voor de foto naar deze locatie is opgestoomd. De wagons zijn elders leegge- schept. Handwerk nog, aan het gereedschap van de man nen te zien, kiepwagens waren er kennelijk nog niet. De fotograaf zal ieder gesommeerd hebben om enige tijd stil te staan. Want ondanks het mooie weer zal de sluitertijd van de fotograaf relatief lang zijn geweest en wil je scherp op de foto komen, moet je goed stil staan. Alleen de stoom vervliegt in onscherpte. Uiterst links op de foto zien we nog de spits van de Nederlands Hervormde kerk en uiterst rechts op de achter grond vermoed ik huizen aan de Sluiskade, of aan de (later zo genoemde) Prins Hendrikkade? Hoezo eigenlijk 1901 of 1902? 1902 was het jaar van de ope ning van de spoorlijn Sint-Pancras - Broek op Langedijk. Op dinsdag 15 juli werd de specifiek voor het groentever voer aangelegde lijn feestelijk in gebruik genomen. Voor dien werden de producten van de Langedijker tuinders voornamelijk over water naar de afzetgebieden getranspor- teerd. Voor de tuinders in Broek was er weliswaar een mogelijkheid om destijds hun producten via de Broekerhoek naar het station van Heerhugowaard te brengen, maar dat gaf toch behoorlijke logistie ke problemen. Vandaar dat vooral de kooplieden sterk ijverden voor de aanleg van deze spoorlijn. Daar ging een lange periode van onderhandelen en plannen maken aan vooraf. Toen er eindelijk voldoende financiële middelen beschikbaar waren, stemde de HIJSM (de Hollandse IJzeren Spoorweg Maatschappij) in met de aanleg. In de herfst van 1901 kon met de aanleg worden begonnen. De lijn heeft in het eerste deel van de vorige eeuw ook nog enige tijd dienst gedaan voor het vervoer van reizigers. Op 2 mei 1907 werd daartoe een dienstregeling geopend. Sint-Pancras was de enige stopplaats, waar men op de treinen met verbindin gen naar elders kon overstappen. Op 15 mei 1926 werd deze dienst alweer beëindigd. Deze foto is in tegenstelling tot de eerder op de omslagen gepubliceerde foto's redelijk goed te dateren. Anders ligt dat met de herkenning van de omgeving. We hebben al wel gezien dat we de plek redelijk goed kunnen duiden, maar zijn er nu ook nog herkenningspunten waar te nemen? Het antwoord is ontkennend, de situatie ter plek ke is zo sterk gewijzigd, dat daar geen sprake meer van is. Er is echter in ons archief een luchtfoto waarop wel enkele herkenningspunten te zien zijn. Ik vermoed dat deze foto de situatie weergeeft van eind jaren vijftig, begin jaren zes tig. Hoewel er in de jaren sinds de aanleg van de spoorlijn en deze foto flink wat is gewijzigd, zijn de daken (aange geven met de witte pijlen) op de foto van de omslag goed te herkennen. De standplaats van de fotograaf is globaal ook nog wel aan te geven. Zelfs het slotenpatroon lijkt nog wel dezelfde. Opvallend is dat het dijklichaam op deze foto flink hoger en breder is dan die op de foto van de omslag. Hetgeen erop duidt, dat de lijn op de omslagfoto nog maar slechts een voorlopige lijn is voor de werkzaamheden die verband houden met de aanleg. 2 Oktober 2014

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2014 | | pagina 3