Ontstaan van de Langedijk in de Middeleeuwen Luchtfoto van Noord- en Zuid-Scharwoude met de eerste nieuwbouw aan de oostzijde (rechts op de foto). Goed is te zien dat de Langedijk, op de foto midden boven, van richting verandert en dat de kerk van Zuid-Scharwoude (beneden rechts waar de brede vaart, de Trofveert, de Koog bereikt) in het verlengde ligt van het niet afgebogen deel van de dijk (Oudkarspel links boven). De eilandjes rechts beneden op de foto zijn nu bebouwd met de woningen van de wijk Oosterdel. Dit werd gedaan om het slotenpatroon van het zuidelijk gelegen Vronen aan te passen aan die van het noordelijk gelegen Zuid-Scharwoude. Er waren aanvankelijk zoveel nieuwe gemakkelijk te ont ginnen hogere gronden voorhanden, dat men de natte en laag gelegen minder interessante stukken links liet lig gen. Men ging er gewoon omheen. Dat is met de gronden van Broek gebeurd. De naam 'Broek' drassige grond) duidt hier al op. Pas later, toen alles was ontgonnen en er gebrek bleef aan nieuwe landbouwgrond, loonde het de moeite de reststukken alsnog te ontginnen. Waar schijnlijk kon door de delgronden van Broek de veenont- ginning vanuit Vronen zich niet in noordelijke richting verder ontwikkelen. De hoger gelegen veengebieden van de Scharwoudes stimuleerden juist de naar het oosten gerichte ontginning vanuit de duinstreek. Deze kon zich daardoor onbelemmerd ontwikkelen tot de oostgrens van de huidige gemeente Heerhugowaard. Het noorden van Heerhugowaard en Veenhuizen, behoorden tot het zelfde veenontginningsgebied als die van Oudkarspel, Noord- en Zuid-Scharwoude. Veenhuizen (de oude naam is Schoorlveen) behoorde lange tijd met deze drie dorpen tot de banne Langedijk. Pikklei In de literatuur lezen we de veronderstelling dat de Lan- gedijk aangelegd zou zijn als bescherming tegen het wa ter van de Heerhugowaard (De Cock, 1965; Geus, 1973). Een waterdreiging dus vanuit het oosten. Maar dan is het wel heel vreemd dat de kerkjes in Noord- en Zuid-Schar- woude ten oosten van die beschermende dijk werden ge bouwd en waarom dan ook nog zo ver van die dijk af? Voor die kerkjes bood de aan de westzijde van de kerkjes gelegen Langedijk immers geen enkele bescherming te gen het water van de Waard. Hoe zit dit nu? Om daar over wat te zeggen, neem ik u mee naar de archeologische opgraving die plaats heeft gevonden in de Kooger Kerk, oftewel de oude Sint Pieterskerk in Zuid-Scharwoude. De archeologen vonden direct onder de vloer een laag klei, daaronder een laag veen tot het zand, waarop de funde ring van de kerk is gebouwd (Halbertsma, 1996). Kortom, de middeleeuwse bouwers van die kerk stonden indertijd niet op veen, ze stonden op klei. Halbertsma schat dat de eerste kerk daar gebouwd is omstreeks 1050. In het ge hele Geestmerambacht heeft in de Middeleeuwen op het veen een laag klei gelegen die zich uitstrekte van Koedijk tot de grens van de huidige Heerhugowaard. Deze zoge- 32 Oktober 2014

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2014 | | pagina 33