Ontstaan van de Langedijk in de Middeleeuwen Het Geestmerambacht en de verschillende veenontginningsfasen. Vanuit de duinen trok men oostelijk het veen in. Tot de Rekere is waarschijnlijk de 1e fase. De 2e fase ging tot de Zomersloot. De 3efase tot de Winterweg. De 4e fase betrof de strook tot de oorspronkelijke Langedijk waaraan Oudkarspel, Noord- en Zuid-Scharwoude werden gesticht. Zowel de Zomersloot, de Winterweg als het oorspronkelijke tracé van de Langedijk lagen haaks op de kavelrichting. De delgronden van Broek zijn ontgonnen vanuit het zuidelijk gelegen Vronen. Als je een kavelblok wilt ontginnen door het gra ven van sloten moet je natuurlijk niet in de weg ge lopen worden door loslopend vee. Die noord-zuid gerichte sloot had ook de functie om te voorkomen dat water van de oostelijk gelegen onontgonnen veengronden over de nieuwe akkers zou stromen. Vervolgens groef men vanaf die nieuwe noord-zuid gerichte scheidingssloot (de achterdichting) haaks hierop en parallel naast elkaar, de nieuwe kavelslo- ten. De zo ontstane lange rechthoekige kavelblok- ken waren oorspronkelijk ongeveer zo'n 20 hectare groot en werden 'hoeve' genoemd (Diederik, 1989). Dus van al die vele eilandjes in het Geestmeram bacht, die we uit onze tijd kennen, was oorspron kelijk nog geen sprake. Gemengd bedrijf Om het veen te kunnen ploegen, gebruikten de boeren paarden. Dat week af van wat elders in Eu ropa gebruikelijk was. Daar werden voor dit zware werk vooral ossen gebruikt. Maar ossen waren te zwaar voor het zachte veen. De lange rechthoekige kavels waren noodzakelijk door de wijze van ploe gen. Hoe langer een kavel des te minder hoefde de boer met zijn ploeg te keren. De moderne 'keer ploeg' bestond nog niet. De boer had in die tijd een gemengd bedrijf. Naast akkerbouw (vooral graan- teelt), had hij ook vee, dat hij om de mest voor zijn land nodig had, want veengrond is weinig vrucht baar. De omvang van de veestapel was afhan kelijk van de kwaliteit en de oppervlakte van de 'wilde', nog niet ontgonnen veengronden, van de meent dus. Deze gronden waren in het algemeen van geringe kwaliteit, begroeid met allerlei opslag. Bovendien waren zij door de slechte afwatering vaak moerassig. De grote oppervlakte van het nog Beneden de Vronergeest met daarboven een oudere veenverkaveling die vanuit Vronen is ontstaan en begrensd wordt door de Melksloot. Deze verkaveling raakt bij de Bruggesloot de verkaveling van Zuid-Scharwoude. In het gebied tussen de Melksloot en de Maaijersloot lag de waaierverkaveling van Broek die de kavelrichting van Sint Pancras (Vronen) deed aansluiten op die van Zuid-Scharwoude. 30 Oktober 2014 i+ Oudkarspel L+Zuld-Seharwoude PETTEN NIEDORP SCHOORL Veenhulzen BERGEN 3c gronden van Broek OBDAM WAARD Axi ld Sctrfii"vvniïdo BROEK: St.Panr.ras

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2014 | | pagina 31