Toekomstvoorspelling uit 1968 van Jan Vlug Ook IJsbrand Kaan (hier in 2012) schafte zoveel mogelijk zijn eigen machines aan, zoals deze nieuwe trekker bij zijn bedrijf aan de Veertweg Niet voorspeld: Al snel kocht elke tuinder, zodra het financieel kon, zijn eigen machines. Hij ging zoveel mogelijk zelf doen en had geen behoefte aan opslag- en sorteer- ruimten of een pakstation. Tuinders konden in hun eigen schuren de producten bewaren, sorteren en ver pakken. Grote vrachtauto's konden door de aangelegde wegen gemakkelijk de verkochte partijen afhalen. Eindconclusie: Veel van zijn voorspellingen zijn uitgekomen, maar gingen vaak in de praktijk nog verder dan hij heeft kunnen denken. Wat niemand zich destijds in kon denken, Jan ook niet, waren een paar grote en onverwachte ontwikkelingen. Daardoor werd Langedijk na de verkaveling nog een paar keer compleet veranderd: Het systeem van veilen verdween al vrij snel. Eerst fuseerden in 1968 de veilingen van Warmenhui- zen, Broek op Langedijk en Noord-Scharwoude nog tot 'Langedijk en Omstreken'. Dan gaat het snel en sluit de ene (Warmenhuizen, 1969) na de andere (Broek op Langedijk, 1973) vestiging. Een fusie met West-Friesland-Oost (W.F.O.) in 1988 is slechts uitstel en in 1992 stopt de veilingklok. In 1997 wordt het hele veilingcomplex verkocht. Op dit moment zijn daar alle veilingsporen uitgewist en worden er nieuwe woningen gebouwd. De ruilverkaveling was vooral bedoeld om het agrarisch ingestelde Langedijk efficiënter te laten werken. Maar het verkavelde gebied is door de verstedelijking volgebouwd met huizen. Slechts een handjevol tuinders werkt door en met wee moed denken veel Langedijkers terug hoe agrarisch Langedijk er ooit uit zag. Wie wil weten hoe het vroeger was, kan nog wel naar de Broeker Veiling. Die is nooit afgebroken en houdt als museum het verleden levendig. Bronnen: Met toestemming bewerkte artikel van Jan Vlug: Op de drempel van een nieuwe-hopelijk betere-toekomst. IJsbrand Kaan, nog actief tuinder. Oktober 2014 27

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2014 | | pagina 28