Toekomstvoorspelling uit 1968 van Jan Vlug Glasopstanden zijn er door de hoge investeringen eveneens nauwelijks geweest. Wel kwamen er veel glasbedrijven in Heerhugowaard-Noord en in de Noord-Scharwouderpolder door de Alton Stichting (Algemene Land- en Tuinbouwontwikkeling). Het idee dat de vollegronds-groenteteelt een belangrijke plaats zou blijven innemen, ook dat klopte. Niet voorspeld: De teelt van bloembollen in netten, dat maakte het oogsten gemakkelijker en de grondsoort was niet meer zo belangrijk. De situatie van de koolmarkt Goed voorspeld: Jan gaf al de verschuiving aan van een verkopersmarkt naar een kopersmarkt en heeft daar helemaal gelijk in gekregen. Hij zag ook een toenemende welvaart in Europa, waarbij kleinere kool en gesneden verpakte kool steeds belangrijker zouden worden. Ook dit klopt helemaal. Niet voorspeld: De ontwikkeling richting de kopersmarkt werd zo ex treem, dat vraag en aanbod op kleine schaal op vei lingen volledig ging verdwijnen. Grote supermark ten sluiten contracten af met grote telers. Die telers moeten het hele jaar door kunnen leveren, zodat ze ook in bij voorbeeld Portugal gewassen gaan telen. Kleinere tuinders kunnen hun kool aan een in- en ver koopbureau leveren, die verhandelt het dan weer via grote contracten. Resultaat hiervan is dat er geen veilingen meer zijn in Langedijk! De kwaliteitsnormen voor sluitkool zijn niet lager, maar juist hoger komen te liggen. Niet alleen in de E.E.G-landen van die tijd, maar wereldwijd. Via Glo bal-Gap (GAP staat voor Good Agricultural Practice), de standaard voor de gehele wereld, moeten tuinbou wers gecertificeerd zijn en alles bijhouden van hun be drijfsvoering. Wat hun voorraad is, wanneer ze de ge wassen spuiten tegen ziektes, wat ze verkopen en ga zo maar door. Zelfs een veegschema voor de schuur is verplicht en als ondernemer moet je ook een verbe terschema hebben Dat moet allemaal worden bij gehouden in een logboek en inspecteurs komen langs ter controle. Tuinbouwer IJsbrand Kaan: ik hoef nog net niet te zeggen hoe ik mijn vrouw behandel, maar verder moet ik alles noteren!" De bedrijven Goed voorspeld: Dat het aantal bedrijven bleef dalen, de grotere bedrijfs- grootte en de productieverhoging. Niet voorspeld: De oprukkende woningbouw, waardoor het verkavel de gebied een hele andere bestemming heeft gekregen. Een projectontwikkelaar heeft bijna alles opgekocht, veel tuinders hebben er een mooi vermogen aan overgehou den en beëindigen hun bedrijf. Eerst opslag in de eigen schuur Later gereed gemaakt voor het transport per vrachtauto (bedrijf IJ. Kaan aan de Veertweg) Samenwerking Goed voorspeld: Aanvankelijk werd er samengewerkt met buren of familie en de hulp van derden de loonwerker met zijn grotere machines). De besturen gingen samenwerken en deden dat zo innig, dat de drie zogenaamde standsorganisaties L.T.B. (katholiek), C.B.T.B. (christelijk) en Hollandsche Maatschappij van Landbouw ('openbaar') tot een fusie kwamen: L.T.O. (Land- en Tuinbouw Organisatie Nederland). 26 Oktober 2014

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2014 | | pagina 27