Toekomstvoorspelling uit 1968 van Jan Vlug Samenwerking De bouw van het nieuwe gemaal vordert al Tot slot Tot zover het artikel met de visie van Jan Vlug. Wat klopte er van zijn voorspellingen over het Geestmerambacht? Ontwikkeling Mogelijkheden na de verkaveling Goed voorspeld: De vollegronds-groenteteelt bleef een grote plaats innemen op de grotere percelen (foto ten zuiden van de Veertweg) Oktober 2014 Voor vele bedrijven zal de nieuwe situatie een totale om mekeer in de toepassing van mechanisatie en bedrijfsge bouwen betekenen. Waren beide voorheen aan allerlei beperkingen onderhevig, in de nieuwe situatie is alle ruimte. Alleen één voorname beperkende factor blijft over: de financiële. Door de toenemende mechanisatie (onder andere de precisie zaai-, rooi- en oogstmachines) en de steeds hogere eisen die aan de bedrijfsruimten wor den gesteld, zijn de financiële lasten voor één bedrijf bijna niet meer te dragen. De bedrijven zullen door economi sche motieven min of meer worden gedwongen vormen van samenwerking te zoeken of gebruik te maken van diensten van derden. De mogelijkheid van samenwer king op het gebied van mechanisatie is zeker aanwezig. Ook het gezamenlijk exploiteren van opslag- en sorteer- ruimten zal kritisch moeten worden onderzocht. Verder zal voor de moderne afzet een pakstation mogelijk aan beveling verdienen. Een gunstige bijkomstigheid voor de ondernemer is dat hierdoor een zekere mate van specialisatie wordt door gevoerd. Voor een modern geheel dienen niet alleen tussen bedrijven maar ook tussen besturende instanties samenwerkingsvormen te worden gevonden. Om dit te verwezenlijken zal veel van het oude moeten worden prijsgegeven. Door de verkavelingswerken zal de vaarpolder worden veranderd in een rijpolder. Met de voltooiing van het ge hele object zal nog een tiental jaren gemoeid gaan. Momen teel worden enkele voorbereidende werken uitgevoerd, zoals het bouwen van het nieuwe gemaal en het graven van het uitwateringskanaal. Verder zijn de werkzaamheden voor de grote zandput begonnen, waaruit het zand moet komen om de sloten te dichten. De bedoeling is om vanuit het noorden van het Geestmerambacht met de eigenlijke verkavelingswerken te beginnen. Op het ogenblik worden reeds twee blokken geëgaliseerd en bouwklaar gemaakt. Vervolgens zullen ieder jaar gedeelten van de polder in uitvoering worden genomen, zodat het nieuwe land in etappes zal worden opgeleverd. Eens kijken hoe de situatie na bijna 50 jaar daadwerkelijk is veranderd. Goed voorspeld zijn de verbeteringen van de bedrijfsver- plaatsing van de dorpen naar de polder. Ook de genoem de problemen, zoals ontsluiting door wegen, bodem- en waterbeheersing enz. kwamen naar voren, maar zijn goed opgelost. Niet voorspeld is dat de grote zandput werd ingericht als een groot recreatiemeer, met daar omheen een groot geva rieerd recreatiegebied. Fruitteelt kwam er na de verkaveling inderdaad niet. Diepploegen om lichtere grond voor de bloembollen teelt te krijgen, is door de hoge kosten ook niet gebeurd. De bloembollen werden gewoon op de aanwezige klei geteeld. Het verdeelde mooi het risico naast kool, aardappelen en uien. Er kon goed machinaal worden gewerkt en de prijzen bleven heel lang goed. 25

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2014 | | pagina 26