Toekomstvoorspelling uit 1968 van Jan Vlug Mogelijkheden na de verkaveling Van een aantal vormen van tuinbouw zijn de mogelijkhe den onderzocht op het Proefbedrijf te Oudkarspel, waar uit belangrijke informaties zijn verkregen. Er bleek onder meer dat de grond in het Geestmerambacht ook geschikt is voor groente- en bloementeelt onder glas. Fruitteelt is door de sterke wind bijna onmogelijk. Voor de bloem bollenteelt ligt het iets anders. Door de toenemende me chanisatie in deze teelt, zoals het machinaal planten en rooien, is lichte grond gewenst. Deze is echter ten dele beschikbaar. Door middel van diepploegen, waarbij het zand vanuit de ondergrond naar boven wordt gebracht, is het mogelijk deze grond geschikt te maken. Maar deze methode van werken is zeer kostbaar. Voor de aanleg van glasopstanden ziet men tegen de hoge investeringen op. Niettemin zullen er toch enige glasbedrijven verrijzen. De vollegronds-groenteteelt zal, mede door de jarenlange ervaring, ook na de verkaveling weer een belangrijke plaats op de bedrijven innemen. De situatie van de koolmarkt De algemene marktsituatie ten opzichte van het verleden verandert meer en meer. Konden we vroeger alleen spre ken van een verkopersmarkt, nu is er echter alleen sprake van een kopersmarkt. De verkoper, in dit geval dus de tuinder, zal hiermee terdege rekening dienen te houden en zich moeten aanpassen. Omdat sluitkool verreweg het belangrijkste gewas is, zullen we ons beperken tot dit gewas. De sluitkoolteelt is zeer speculatief, waarbij de markt soms goed en soms zeer moeilijk kan liggen. Doch mede door de lage kost prijs blijkt deze teelt nog altijd aantrekkelijk. Door de toenemende welvaart in Europa zal de vraag van de ver se markt zich enerzijds richten naar de kleinere kool en anderzijds naar gesneden verpakte kool. Dit laatste dienen we in de gaten te houden met het oog op de toekomstige E.E.G.-kwaliteitsnormen voor sluit- kool, die zeker niet hoger (mogelijk zelfs nog lager) ko men te liggen. Hierbij is het niet uitgesloten dat sluitkool met een mindere kwaliteit, maar lagere kostprijs (in welk E.E.G.-land dan ook geteeld), vrij over de grenzen kan worden aangeboden. Ook voor levering aan de verwerkende industrie is de kostprijs een belangrijke, zo niet de belangrijkste, factor. De bedrijven Uit cijfers blijkt, dat het aantal bedrijven steeds minder wordt en de verwachting is dat deze tendens doorgaat tot de verkaveling. Het vollegrondsbedrijf zal volgens de 'wenszittingen' ook na de verkaveling een belang rijke plaats in blijven nemen. Voor de bepaling van de bedrijfsgrootte moet men in de toekomst ongetwijfeld met productieverhoging per man rekening houden. Dit zou nu nog met méér oppervlakte per bedrijf kunnen worden opgevangen. De romantiek zal verloren gaan, zie Achterburggracht boven, onder de Voorburggracht met R.K.-kerk De tegenwoordige gebouwen kunnen ook niet meer voldoen aan de eisen 24 Oktober 2014

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2014 | | pagina 25