In de jaren 60 van de vorige eeuw stond Langedijk aan de vooravond van grote veranderingen. De komende ruilverkaveling zou het landschap en de samenleving in Langedijk compleet gaan veranderen. Welke ontwik kelingen kwamen er op de Langedijkers af? Wat viel er in de toekomst te verwachten? Jan Vlug (later raads lid en wethouder in Langedijk) probeert in 1968 in die toekomst te kijken en schrijft een artikel in het vakblad 'De tuinderij' (uitgever Misset). Nu, 46 jaar later, is het interessant nog eens na te lezen welke veranderingen hij op Langedijk af zag komen. Wat is er terechtgekomen van zijn voorspellingen hoe Langedijk zou gaan veranderen? Ik geef eerst een verkorte weergave van zijn artikel, daarna kijk ik welke voorspellingen zijn uitgekomen. OP DE DREMPEL VAN EEN NIEUWE - HOPELIJK BETERE - TOEKOMST Jan Vlug Omdat er reeds veel over het Geestmerambacht is geschre ven, lijkt het weinig zinvol om nog een artikel aan dit ge bied te wijden. Doch door de grote veranderingen, die de ruilverkaveling van de ruim 5000 ha grote vaarpolder met zich meebrengt, is het zeker gerechtvaardigd. De instelling en de mentaliteit van de tuindersbevolking in dit gebied moet langzamerhand gerijpt worden voor overschakeling naar een ander bedrijfstype en leefpatroon. Dan kan men, als de verkaveling beëindigd is, in een goed doordachte richting verder werken. Ook de vrouwen die nen in het proces te worden betrokken. Een rapport wijst dan ook op de noodzaak van huishoudelijke voorlichting in vele vormen voor dit gebied. Brede informatie aan de bevolking is hier zeker op zijn plaats. Al jarenlang wordt op de wijze zoals op deze 30 jaar oude foto te zien is, de kool binnengehaald. Vanuit de schuit wordt de kool gesorteerd en per mand in de dars of schuur gebracht en opgestapeld. Ontwikkeling Door de tijden heen heeft het gebied zich gekenmerkt door ontwikkelingen die steeds weer een verbetering inhielden. De grote ruilverkaveling die nu voor de deur staat, moet dan ook als een van die ontwikkelingen worden gezien. Dat de noodzaak hiervan door de bevolking wordt inge zien, bewijst dat op 23 december 1961 door 97,5 van de stemmers besloten is tot ruilverkaveling van de 5300 ha grote polder. Met de ruilverkaveling komen ook talrijke problemen naar voren, zoals de bodem- en waterbeheersing, ontsluiting, wegen, bedrijfsgrootte, bedrijfsverplaatsing, krotoprui ming en ten laatste de verhouding tussen eigendom en pacht. Als verbetering kunnen we onder meer noemen de bedrijfsverplaatsing (van de dorpen naar de polder), de wegen en waterlopen en de verzorging van het land- schapsschoon. Controle en omzetten van de kool in de bewaarschuur. Hier door Bram de Geus, van de Molenkade in Noord-Scharwoude. Oktober 2014 23

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2014 | | pagina 24