De eeuwigheid van de jeugd Sluis Oudkarspel Als jochies kwamen ze vaak naar het vee kijken bij de boeren die er toen nog waren in het dorp. Sommige boeren vonden dat gezellig en dan kletste je maar wat. Anderen gunden zich geen tijd en waren druk aan het werk. Vooral als het hooitijd was dan was er extra bedrij vigheid en mocht je zogenaamd meehelpen: het paard mennen of de leidsels vasthouden bij het opjagen van het hooi. Achter de veestallen op het land van de Boer hadden ze op het weiland in de Koog nog met z'n allen om een grote diepe kuil gestaan, die afgezet was met prikkeldraad. Dat was een oude bomkrater geweest en weer begroeid met gras. Grote verhalen werden er toen verteld over de oor log. Hij was nog onwetend en had er toen niets van be grepen. Wat betekende nou oorlog voor je op die leeftijd? Later had hij er veel over gelezen. Over die oorlog, de Tweede Wereldoorlog, en het wel begrepen. Nu hij daar aan terugdenkt, ziet hij voor zich hoe dat toen geweest moest zijn in december 1943. Zo'n 5 a 10 jonge knullen van omstreeks 20 jaar als bemanning in een bommen werper. Ze waren afkomstig uit de verste uithoeken van de wereld en waagden hun leven voor een gevaarlijk avontuur. In een zwerm vliegtuigen waren ze op pad ge stuurd voor een bombardement in Duitsland. Ze werden er zo vaak op uitgestuurd, dat de meesten uiteindelijk niet meer terug zijn gekomen. Om zo diep mogelijk in Duitsland te komen, hadden ze net genoeg brandstof om weer veilig terug te kunnen keren. Nu zaten ze op de terugweg in een ha perende bommenwerper: aangeschoten of pech? De Noordzee kwam in zicht en lonkte. Als ze die over waren zouden ze weer veilig thuis zijn. Om voldoen de hoogte te houden, hebben ze toen de laatste lading nog snel over boord ge gooid! Onbekend is of ze nog veilig thuis zijn gekomen. Toen hij nog eens goed keek zag hij dat er geen sappige weilanden en geen grazend vee meer te ontdekken was. De weilan den waren veranderd in zwarte grond. De bomkrater zal dan ook wel omge ploegd en verdwenen zijn. Hij passeerde nu het huis waar de hulp van de dokter was opgegroeid. Een jonge vrouw naderde, die hem bij het passeren vriendelijk toeknikte, als een bekende, die toch onbekend was. Hij herkende haar meteen. Het was de hulp van de dokter. Alleen droeg ze langer haar, een strakke spijkerbroek en een wit truitje, dat de vormen van vroeger nu wel liet zien. Verbaasd draaide de man zich om, omdat hij zojuist de eeuwigheid van de jeugd had ontmoet. Zij keek ook naar hem, terwijl ze als in een wolk verdween in het huis van de hulp en uit zijn herinnering. Son, 15 juli 2014. Opmerkingen. Foto's: Behalve de eerste foto zijn de overige foto's uit het archief van het "Langedijker Verleden". Over de maatschappelijke veranderingen op het platteland in de 2e helft van de vorige eeuw heeft Geert Mak een boeiend boek geschreven: "Hoe God verdween uit Jorwerd". Over 'Neergestorte geallieerde vliegtuigen en piloten- hulp' verwijs ik naar het boek: 'Verzet in West-Friesland' (1990 bij uitgeverij Pirola Schoorl). 18 Oktober 2014

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2014 | | pagina 19