Conservenfabrikant Verburg op Bercx Werck In 1894 had de boerenzoon uit Nieuwer-Amstel, Peter Verburg, de Noordhollandsche Mainzer Zuurkoolfabriek in Noord-Scharwoude overge nomen. Hij veranderde deze in een conserven- fabriek met de naam 'De Burcht'. Hij handel de tevens in landbouwproducten en vee. Om voldoende verzekerd te zijn van aanvoer van groenten, kocht hij overal land met boerenbe drijven waarop zetbazen voor hem werkten. In Heerhugowaard bezat hij boerenplaatsen aan de Veenhuizerweg, de Frik en aan de Wes- terweg. Toen hij in 1924 overleed, liet hij aan zijn vrouw Maartje Paarlberg bezittingen na in de vorm van land, boerderijen en huizen in de Schermer, Heerhugowaard, Langedijk, Ursem, Harenkarspel en de Niedorpen. Daaronder viel ook de boerderij aan de Westerweg bij Noord-Scharwoude waarbij, volgens de notariële akte, behalve stal en schu ren, eveneens een fabriek behoorde die achter de boerde rij was gebouwd. Die fabriek was een filiaal van de con- servenfabriek in de Dorpsstraat in Noord-Scharwoude.10 De Amerikaanse windmolen aan de Westerweg bij de Noordscharwouderpolder. Links de Waarddijk en rechts de Westerweg. Tussen de dijkwoning en de windmolen is de dubbel bewoonde woning Westerweg 54a/b te zien. Dijkwoning en windmolen zijn gesloopt. Rechts op de achtergrond zijn de silhouetten van de woningen aan de Laanweg te zien. Maartje Paarlberg was de laatste eigenaresse van de boer derij. In 1944 werd de weg (de huidige Westerweg), die tot dan op de ringdijk lag, beneden de dijk aangelegd. De boerderij moest daarvoor worden gesloopt. Op de ringdijk kwam een fietspad, welke er nog ligt. uit Den Haag en Johannes de Sonnaville en Jac ques Moes, beiden uit Alkmaar, de boerderij bij de Noord-Scharwouderpolder in handen. Zij be zaten daar zo'n vijftig hectare grond, bos en wa ter. De stolp met die vijftig hectare verkochten ze in 1912 aan Peter Verburg (1871-1924), koopman uit Noord-Scharwoude.9 In het midden de sluiswachterswoning van de Noordscharwouderpolder met links de Waarddijk. Aan de overkant is nog het silhouet te zien van de molen en woning bij de schutsluis aan de Wuiversloot van Noord-Scharwoude. Bij de vrouw met hul en de man links liggen waarschijnlijk molenwieken voor de molen vanwaar deze foto uit omstreeks 1900 is genomen. De man rechts vist in de molenkolk. Zal dit de sluiswachter zijn? 12 Oktober 2014

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2014 | | pagina 13