Reacties op het vorige nummer Als laatste nog iets over het geweldige stuk van Rens Valkonet. Met name over DTS en het schoolvoetbaltoernooi heeft hij veel herinneringen bij mij los gemaakt. Ik denk dat hij in aspiranten A voetbalde als (lange) keeper. In die tijd zat ik in het elftal aspiranten C met op doel Aris Bouwens, spitsen Jantje Dekker van het café en Jaap Posthumus, ik was linksbuiten. Met een aantal van deze voetballers en enkele van aspiranten B, zoals Klaas Kliffen en Jan Kalverdijk hebben we namens de O.L.S. Noord-Scharwoude ook meegedaan aan het schoolvoetbaltoer- nooi. Het werd gespeeld in het voorjaar en de vroege zomer. In Heerhugowaard speelden we een keer op het veld van KSV, we moesten eerst de schapen van het veld drijven. De stront van de beesten bleef echter lekker achter op het veld en dat had af en toe onbedoelde slidingen tot gevolg. Toen ik in de zesde klas zat hebben wij de Molen gewonnen. De finale werd op het Vroneveld uitgevochten. De andere finalist was O.L.S. BOL van meester Biersteker, volgens Aris stond Hans Molenaar daar op doel en werd het na een achterstand van 0-1 uiteinde lijk een 2-1 winst voor ons. Reacties op het artikel 'Moin Skoöltoid in Oudkarspel' van Rens Valkonet Rens schreef ons dat hij meerdere waarderende reacties heeft ontvangen op zijn artikel in het vorige nummer. Enkele reacties lichten we daaruit: Jaap Mosk wees Rens er terecht op dat het café 't Huis de Brederode' niet op 24 maar op 30 maart 1954 verbrandde. Opmerkelijk is dat Jaap meldde dat hij daarop nog zijn schoolagenda heeft geraad pleegd. Even rekenen leert dat hij die agenda dus al bijna 60 jaar heeft bewaard!! Cor Oudendijk heeft in de Otterplaat van 2005, blz. 9 t/m 18, een uitgebreid artikel gewijd aan 't Huis de Brede- rode', waarin inderdaad ook 30 maart als fatale datum ge noemd staat. Waarvan akte! Op de foto van het toneelstukje 'Zwaan kleef aan' op blz. 30 kwamen de volgende reacties: Thea Klaver liet Rens weten dat het meisje met de hoed, achter de tafel, Gon de Geus was, die de rol van Hans speelde. Anneke Eecen ontkende dat zij het meisje met de pet, naast Peter Keeman, was. Het lange meisje rechts op de voorgrond is Adrie Hink van de Liefdelaan. (De redactie denkt ook nog een aantal figuren te herken nen: de jongen links vooraan is Joop Kroon, daarnaast met de pet Klaas Drost(?), de jongen met de hoge hoed en snor zou Jaap Plakman i.p.v. Klaas de Vet zijn). Denen en Poepe Witte Dick Barten reageerde op het artikel Denen en Poepe Witte van Hans de Graaf: "Er is verwarring ontstaan over de praktijkproeven volgens het Deense systeem en de gangbare plaatselijke naam voor bewaarkool. De praktijkproeven volgens het Deense systeem werden onder leiding van het Instituut voor Tuinbouwgewassen (IVT) uit gevoerd en hadden als doel de gebruikswaarde van rassen en diverse selecties daarvan voor de Nederlandse tuinder vast te stellen en hierover te publiceren. Zelf heb ik al in de vroege jaren vijftig meegelopen bij de beoordeling van de proeven in de Langedijk en diverse andere plaatsen in Nederland. Het Deense systeem was net voor de Tweede Wereldoorlog ingevoerd en werd na een verkenningsreis in 1946 van ambte naren en zaadhandelaren overgenomen. Mijn vader was lid van deze commissie. Over Poepewitte en Denen schreef ik een artikel dat in van Otterplaat oktober 1999 werd opgenomen. Dit artikel beschrijft de naamgeving en herkomst van deze rassen uitvoerig." Inderdaad, als we de Otterplaat van 1999 nog eens pak ken, zien we daar uitgebreid dit onderwerp behandeld. We verwijzen graag naar dit artikel om de uitleg te herlezen. 8 Oktober 2013

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2013 | | pagina 9