Langedijker piloot omgekomen bij tragisch vliegongeluk Jaap met zijn vrienden, in legeruniform, zij worden net na de Tweede Wereldoorlog uitgezonden naar Nederlands-Indië. V.l.n.r. Toon Duijs - Jaap van Kleef - Jan Kos - Jan Duyvis sen vol van hun knappe broer in zijn marinepak, terwijl zijn broers hem dan liever in overall op het land hadden willen zien. Het squadron van Jaap opereerde in 1950 vanaf vliegveld Valkenburg bij Den Haag. Op 1 april 1950 was Jaap daar bevorderd tot korporaalvlieger. een formatie van vier te vormen en toen moet het fout zijn gegaan. De K-80 met korporaalvlieger Jack Harold Vergeer en de K-84 met kor poraalvlieger Jaap van Kleef moeten elkaar hebben geraakt. De ene jager kwam direct in spiralen naar be neden en stortte ca. twee mijl voor de haven in zee. De andere vloog nog even door, geraakte eveneens in een vrille en stortte neer in het water. Van beide piloten, noch van beide toestellen, was aanvankelijk iets te vinden. Reddingspogingen werden direct gestart, als eerste door de Scheveninger logger Sch.63 en gevolgd door de reddingsboot Arthur. Ook een Tom-boot van de politie met twee agenten en een bur ger kozen zee op weg naar de on- heilsplekken. De zandzuiger Banka voer eveneens niet ver van de kust in de buurt en slaagde erin om een boei te plaatsen op de plek, waar een van de toestellen was neergestort. Ze hadden deze kun nen vinden door het anker even in de wrakstukken te la ten grijpen. Het andere wrak werd niet direct gevonden. De volgende dag werd het gevonden wrak gelicht door de marine. Het bleek de K-80 te zijn met daarin het stof felijk overschot van piloot Vergeer. De marine bleef ver der zoeken naar het tweede wrak en zijn piloot van Kleef. Eskadron met helemaal links Jaap Fatale oefening Op 1 juni 1950 waren ze opgestegen om te oefenen in het formatievliegen en aanvalsoefeningen. Op het strand van Scheveningen genoot het vele publiek van het mooie weer en van de jagers, die een aantal mijlen uit de kust goed zichtbaar met hun manoeuvres bezig waren. Omstreeks drie uur ging de formatie van vier uiteen in twee formaties van twee om aanvallen in groepsverband op elkaar uit te voeren. De leider gaf het sein om weer Jaap wordt bevorderd tot korporaal op 1 april 1950 Rampbericht naar familie van Kleef Een delegatie van de marine was met de kapelaan van de parochie Sint Jan de Doper naar de Waarddijk gegaan om het droeve nieuws over te brengen. Moeder was niet thuis. Ze was met dochter Riet bij haar dochter Truus, die getrouwd was met Bram Bruin en aan de Veilingweg in 42 Oktober 2013

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2013 | | pagina 43