Langedijker piloot omgekomen bij tragisch vliegongeluk moeder tekenen. Die was daar erg op tegen, maar zijn oudere broers en zussen vonden het prachtig en haalden moeder over om toch haar handtekening te zetten. Opleiding bij marine Op 3 mei 1948 startte hij als leer ling-vlieger marineonderofficier in Woensdrecht. De Marine Luchtvaart Dienst (MLD) beschikte in die tijd over gevechtsvliegtuigen van het type Firefly van de Engelse firma Fairey. De Nederlandse overheid had vanaf 1946 tot 1952 een groot aantal van deze jachtvliegers aange kocht. De jagers namen regelmatig deel aan NAVO-oefeningen en ope reerden o.a. vanaf het vliegdekschip Tuindersbedrijf van de familie Jan van Kleef aan de Waarddijk de Karel Doorman of vanaf Engel- na de aanleg van de Westerweg se carriers. Tijdens zijn verlofda gen was Jaap in het dorp een graag Zijn vader was in 1943 overleden aan vermoedelijk geziene gast en zeker in zijn luchtvaartuniform maakte maag- of darmkanker. Het gezin met nog zoveel jon- hij bij de meiden in die tijd grote indruk. ge kostgangers, en niet zoveel land, had het moeilijk. Gelukkig kon Jaap met zijn HBS-diploma bij Van der Stok Het is te voorspellen dat zijn mannelijke dorpsgenoten in Noord-Scharwoude op kantoor komen. daar wel eens jaloers op waren. Ook thuis waren zijn zus- Het gehele gezin van Kleef met 13 kinderen, ongeveer 1940. Staand: v.l.n.r. Jan jr. - Henk - Nelie - Trien - Dik - Annie - Toon - Truus. Midden: Jan sr, - Marie - Riet Voor: Jaap - Be - Fred - Niek Oktober 2013 41 Passie voor vliegen Zijn liefde lag echter bij vliegtuigen. Als scholier was hij altijd al bezig met vliegmodellen. Hij bouwde van hout een modelletje, dat hij vanaf de kanaalkade in de lucht gooide en helemaal over het kanaal zweefde. Het was dan ook niet vreemd dat Jaap veel belangstelling had voor de opleiding als vliegenier bij de Marine Lucht vaart Dienst. Dat hield wel in dat hij als Kort Verband Vrijwilliger (KVV) een 6-jarig contract moest onderteke nen. Omdat hij nog niet meerderjarig was, moest ook zijn Jaap (links in uniform) met Jaap Duineveld en vriendinnen

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2013 | | pagina 42