L luk ranged tragi ker piloot omgekomen bij isen Tiiegonge Piet van Kleef Het speelde al een tijd door mijn hoofd: het verhaal van mijn ome Jaap. Hij was vliegenier bij de Marine Luchtvaart Dienst en tijdens een oefening verongelukt. In mijn jonge jaren wilde ik ook piloot worden. Ik had in mijn laatste jaar op de middelbare school gereageerd op een advertentie van de Luchtmacht. Een kolonel van de Luchtmacht had een afspraak gemaakt voor een ken nismakingsgesprek bij ons thuis. Hij was al aangeko men toen ik nog onderweg was op de fiets uit Alkmaar. Mijn vader had hem opgevangen en was met hem in gesprek geraakt. Toen ik thuis aankwam, beende er een rood aangelopen kolonel met woeste stappen ons huis uit. Het gesprek met mijn vader was bij hem niet goed gevallen. Mijn va der heeft het me niet willen uitleggen, volgens mijn moeder had het iets met ome Jaap te maken. Ik heb er niet verder naar geïnformeerd, maar een carrière als piloot is het voor mij niet geworden. Het verhaal van ome Jaap, de vliege nier, kwam wel met enige regelmaat te rug tijdens familie- Jaap van Kleef bijeenkomsten. Van zijn begrafenis was een fotoreportage gemaakt en tante Trien had het fotoboekje bij de verde ling van de erfenis van mijn oma gekregen. Ik had haar wel eens gevraagd of ze het nog had en of ik het mocht inzien. Er ging enige tijd overheen en tot mijn verrassing had ze het fotoboekje meegenomen op de begrafenis van mijn moeder. Ze gaf het me bij de koffietafel na afloop van de begrafenis. Ik was niet de enige die verrast was. Alle aanwezige ooms en tantes hadden grote belangstelling voor de foto's. Het ging van hand tot hand en vooral mijn tante Riet wilde het dolgraag inzien. Ze had er eerder al eens om gevraagd. Het kostte me moeite om het nog mee te krijgen. Niet veel later trof ik in het kistje, waar mijn moeder al haar foto's in bewaarde, een mapje aan met wat krantenknipsels. Het waren de artikelen van het vliegon geluk, dat destijds in alle kranten had gestaan. Tezamen met de foto's had ik nu zoveel materiaal dat het verhaal zich vanzelf liet schrijven. Het verhaal van mijn veronge lukte ome Jaap van Kleef. Op 1 juni 1950 bereikte de familie van Kleef van de Waard- dijk in Zuid-Scharwoude het vreselijke bericht dat hun zoon en broer Jaap was omgekomen bij een vliegongeluk. Wie was Jaap van Kleef, hoe heeft het kunnen gebeuren en wat waren de omstandigheden? Dit artikel geeft een terugblik op een ge beurtenis, die destijds binnen de Langedijker gemeenschap veel indruk heeft gemaakt. Familie van Kleef Jacobus van Kleef, Jaap, werd als 9e kind en 5e zoon ge boren op 17 januari 1928. De familie van Kleef woonde aan de Waarddijk, kavel C14. Moeder Marie was een dochter van bakker Beemsterboer uit Zijdewind. Jaaps vader was Jan van Kleef, die evenals zijn broers Andries en Dirk een tuindersbedrijf had met land aan de Waard- dijk. Zijn akkers lagen deels in de Noord- en Zuidschar- wouder polder en deels in de Waarder polder. In de 19e eeuw was opa Teunis van Kleef uit Oosterblokker naar hier gekomen voor zijn huwelijk met Cornelia Kos en om er een tuindersbedrijf te beginnen. Woonhuis en bedrijf aan de Waarddijk, kavel C14, voor de verkaveling van de Pannekeetpolder en voor de aanleg van de Westerweg, met v.l.n.r. Fred, Jaap en Niek Jaap had een goed verstand en hij kreeg daarom na de lage re school de gelegenheid om de Mulo en daarna in Alkmaar de HBS te volgen. Dagelijks ging hij eerst lopend naar het station bij de Laanderweg, toen nog in Noord-Scharwoude, om daarna met de trein naar Alkmaar te gaan. Volgens broer Fred ging hij altijd hardlopend heen. Het was oorlogstijd, fietsen waren schaars. Bovendien was de Wester- weg nog in aanleg en de Waarddijk een boven- dijk, geschikt voor paard en wagen, bussen reden er niet. Na de HBS was Jaap een jaar of 18 en de oorlog afgelopen. 40 Oktober 2013 O O

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2013 | | pagina 41