J IJ aarversila liriarc ilTUL tD lim F Hans de Graaf In de huidige tijd, waarin zakelijkheid de boventoon voert, is het haast niet meer voor te stellen dat een jaar verslag van een vereniging zo bloemrijk van toon is als het jaarverslag van IJsclub de Volharding uit Oudkarspel over de winter van 1923/1924. Via Piet Krijgsman kregen we dit jaarverslag onlangs in handen. In dit verslag, dat hieronder integraal is weergegeven, vinden we een mooi beeld van de sociaal maatschappelijke omstandigheden in die tijd. maakte onder de titel 'Met onze Hollandsche jongens naar Zwitserland' de eerste Nederlandse schaatsfilm. Deze film is te zien via: http://www.geschiedenis24.nl/ speler.program.14683708.html Jaarverslag Winter 1923/1924 IJsclub Volharding Oudkarspel, De in het jaarverslag beschreven wedstrijd was ook de start van de internationale carrière van Willem Kos (1904-1930) uit Oudkarspel. Cor Oudendijk schreef over hem in de Otterplaat van 2011 een uitgebreid artikel. De in het jaarverslag genoemde van Laer was Gerrit W.A. van Laer, die in die jaren penningmeester van de KNSB was. Tussen 1937 en 1945 was hij president van de Inter nationale Schaats Unie (ISU). In het dagelijks leven was van Laer directeur van de Amsterdamse Effectenbeurs. Vandaar dat hij voorstelde een deel van het bondskapi- taal te beleggen in Indische aandelen en met het daar op te maken rendement in het buitenland een trainings kamp voor talentvolle schaatsers te financieren. Toen er eind 1923 duizend gulden winst was gemaakt, kon er een ploeg van twaalf Nederlandse rijders voor drie we ken naar St. Moritz en Davos worden gestuurd. Eén van deze rijders was onze Willem Kos. De Haagse Cineast Willy Mullens zag hiervan het historisch belang in en De tintelende sneeuwkristallen die, eerst bij enkelingen, dan bij honderden en later bij duizendtallen al dwarrelend gedurende de Kerstdagen van 1923 neervielen om het ge heel plotseling om te tooveren van vieze vuile modder en kale boomen in een heerlijk wit winterlandschap, zij waren de boden van de komst van onze Wintervorst. De donkere grijze lucht scheurt vaneen, de sterren fonkelen, de sneeuw kraakt onder de voetstappen en plakte niet meer, de vorst is gearriveerd, het vriest. Thermometers worden buitengehangen en de temperatuur wordt opge nomen 2-3-7 graden vorst. De wateren worden in boeien geklonken. Het IJsclubbestuur wordt aan het werk gezet. De wakkenplaatsen, dus waar de wind overwinnaar is gebleven van de nog zacht regeerende vorst, moeten in de allereerste plaats worden afgezet. Reeds op den eer sten Januari wordt de baan uitgezet op het Waardje.... Wij zijn in actie. In den avond van Nieuwjaarsdag gehou den vergadering wordt besloten om een Bondswedstrijd te houden om het Provinciale Kampi oenschap. Echter in de nacht van 1 op 2 januari toen het niet vroor maar er wel liefst 30 centimeter sneeuw viel moest er wel met alleman worden ge arbeid en wel met 21 man. Begrijpen- lijk stelde dit zware eischen aan onze toch al zoo berooide kas. In een zeer vlotte conferentie met het Gemeente bestuur waar er door ons op werd ge wezen dat wij steeds meer werklozen kregen aangemeld die voor fl. 0,50 aan het baanvegen zijn, kregen wij een financiële steun van fl. 1000,00. Voor lopig waren wij uit de misère. Het personeel kon aan het werk blijven, de werkloosheid kon bestreden blij ven, de honger voor dien gezinnen afgeweerd en de wedstrijd kon wor den uitgeschreven. Willem Kos op 'het Waartje' met officials 38 Oktober 2013

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2013 | | pagina 39