Het rijk der duizend eilanden Luchtfoto van Zuid-Scharwoude van noord (rechts) naar zuid (links). Onderaan de foto de Kooger kerk met het kerkhof. Kilometers kloeten In die tijd was het 's morgens een ware uittocht van kloe tende tuinders, die onderweg waren naar hun akkertje om de West. Om dat te bereiken was soms niet zo erg een voudig. Zo'n akkertje kon gauw een aantal kilometers van huis liggen. Minder prettig was dat op regenachtige dagen. Er stonden geen schuurtjes, of wat je tegenwoor dig nogal eens ziet een oude caravan, op de akkers. Een optrekje van aardappelkisten met een summier dakje moest beschutting bieden voor de al te hevige regenbui en. Jan Dekker had voor dat doel een eenvoudig bouwsel gemaakt, waarvan het dak bestond uit, van huis meege brachte, golfplaten. Op twee planken in het onderkomen konden precies vier personen plaatsnemen. Op een war me zomerdag was daar ineens die onweersbui. Zorgelijk had Jan, die die dag vergezeld was door zijn zoon, naar de lucht gekeken. Het ziet er niet best uit Jacob. Er komt on weer uit het oosten en dat gaat meestal hevig tekeer." Niet veel later vielen de eerste spatten, die kort daarop overgingen in een hevige plensbui. Vader Jan en zoon Jacob zochten beschutting in hun schuilhutje en kregen kort daarop gezelschap van twee collega's, die op de tweede bank een plekje vonden. Ter wijl het weerlichten niet van de lucht was en de donder hevig rolde, kwam ook Jan Visser nog met zijn schuitje aanvaren, in de hoop dat er voor hem nog een plekje in de hut zou zijn. Jan Dekker had hem al aan zien komen varen en riep hem toe: "Jammer Jan, er is geen plek meerWe zitten helegaar vol." Jan Visser zag dat op dat moment ook wel. Maar toen het weerlicht een bijzonder felle flits liet zien, kwam hij ineens op een idee. Terwijl direct daarop de donder rolde, hief hij zijn kloet omhoog en liet die met een forse klap op het golfplaten dak terecht komen. "Die is raak!", riep Jan Visser en verschikt sprongen de inzit tenden van de schuilhut naar buiten. Het is duidelijk, dat er daarna voor Jan Visser alle ruimte was. Hoe het ver haal verder afliep is jammer genoeg niet bekend. Openbare verkopingen De akkertjes, die deel uitmaakten van wat later het Duizend Eilandenrijk werd genoemd, hadden natuurlijk allemaal een eigenaar. Zij werden ook verkocht of gin gen in eigendom over door vererving. In die tijd kwam het regelmatig voor dat er vrijwillige openbare verko pingen waren, waar de akkertjes werden verkocht. Dat vond altijd in een plaatselijk café plaats. De verkopingen werden altijd druk bezocht en het was er daardoor gezel lig. Bij dit soort verkopingen moest een notaris aanwezig zijn. Die vertelde welk perceel er in de verkoop kwam. Daarna nam de afslager het woord van de notaris over en zette het perceel in: "Wie heeft erfl. 1.000,- over voor dit gunstig gelegen akkertje?" Als het goed was, volgde daarna een reactie uit de zaal van een gegadigde, die die prijs Oktober 2013 35

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2013 | | pagina 36