H [et rij. k c er d uizend ei. .anc en Jan Swart Jan Swart, jarenlang voorzitter van de Vereniging van Vrienden van het Poldermuseum in Heerhugowaard, schreef enige jaren terug dit artikel voor de 'Overhaal', het blad van de historische vereniging van Heerhu- gowaard. Hoewel dit verhaal bedoeld was voor de le zers in Heerhugowaard, gaat het over Langedijk, zoals de titel suggereert, en wel in het bijzonder over zijn grootouders, opa Swart en opa Kuiper. Voor de ouderen onder ons wellicht een feest van herkenning, want het geeft een mooi beeld hoe het er vroeger in onze dorpen aan toe ging. Bijzonder is wel het stukje over de open bare verkopingen, omdat het een interessant inkijkje geeft hoe vroeger een stukje land werd verhandeld en hoe het fenomeen 'strijkgeld' daarbij een rol speelde, met alle risico's van dien voor degenen die dachten bij dergelijke gelegenheden wat te kunnen 'opstrijken'. Met instemming van Jan Swart publiceren we hier zijn verhaal: Inmiddels behoor ik tot de laatste generatie die deze streek nog in zijn oorspronkelijke toestand heeft gekend. Mijn grootouders van vaders kant, opa en opoe Swart, woonden in Zuid-Scharwoude. Zij vonden het schitterend als mijn zus en ik (de enige kleinkinderen) een paar da gen kwamen logeren en deden hun mogelijke best om het ons zo goed mogelijk naar de zin te maken. "Opa, gaan we duikers zoeken?", was veelal onze vraag. En opa nam dan een schuitje mee van het werk. Hij was transporter bij de groente- en aardappelexportfirma Slot Bonnet. Hij zorg de er daarbij voor, dat de door de firma gekochte kool, uien en aardappelen per trein of auto naar de klanten vervoerd konden worden. "We gaan Om de West", zei Opa. Langedijkers spraken in die dagen (we spreken over het eind van de jaren 30) over: "Om de West", of "Om de Oost". De benaming Duizend Eilandenrijk werd, zoals over het algemeen bekend, ingevoerd in en na de oorlog, toen tij dens de vele bombardementsvluchten naar Duitsland de koers werd bepaald door het unieke landschap waar ze overheen vlogen. In 1943 kregen wij, als opgroeiende tie ners, te maken met het waterrijke gebied, doordat wij via de toen hier en daar nog erg smalle Dorpsstraat naar de ULO in Noord-Scharwoude (Dullemond) fietsten. Deze school voor vervolgonderwijs was de enige school die in de bezettingsjaren nog open was. Wat nu de Voor burggracht is, was destijds een vaarweg, die de gelegen heid bood om met de koolschuit achter de huizen van de Dorpsstraat te komen. Veel van deze huizen hadden een koolboet (voor de bewaarkool) achter aan het huis vast gebouwd. Ik herinner me, dat er bepaalde periodes in het jaar wa ren, waarin gedeeltes van deze vaart vol lagen met dikke kroos en flap. Ook was duidelijk te merken als de uien weinig geld opbracht. De vaart dreef dan vol met uien, die soms een kwalijke geur verspreidde. Luchtfoto van Zuid-Scharwoude van noord (onder) naar zuid (boven). Uiterst links de Kooger kerk. 34 Oktober 2013 O a

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2013 | | pagina 35