Fotocollectie van Bommel De toenmalige zuurkoolfabriek de Eendracht op een foto uit 1904. Op de plaats voor de fabriek werd kennelijk later een pand gebouwd met in de gevel de aanduiding Kramer Zuurkool Blijft de vraag wie de foto's heeft gemaakt en hoe ze in de verzameling van Otto's grootmoeder terecht zijn gekomen. Familiehistorie Grootmoeder Elise is op 11 juli 1877 in Zuid- Scharwoude geboren als dochter van Jan van Bommel en Elise Catharina Böttcher. Zij is de jongste van de drie dochters die Jan en Elise krijgen en de enige die over blijft, omdat haar zusjes vroegtijdig overlijden. Jan van Bommel heeft zijn enig overgebleven dochter een goede opvoeding gegeven, waarin het haar aan niets ontbrak en zij zich veelzijdig kon ontwikkelen. Het is in de familie een bekend feit dat Elise zeer veel fotografeerde en foto's maakte van veel verschillende onderwerpen. Het ligt dus in de lijn der verwachting dat de foto's die wij hebben ge kregen ook door haar zijn gemaakt. Volledige zekerheid is er echter niet. Te meer omdat het gezin van Jan en Elise begin 1880 van Zuid-Scharwoude naar Andijk verhuist, waar Jan een no tarispraktijk begint. Dochter Elise is dan nog geen drie jaar oud. Het lijkt niet erg waarschijnlijk dat zij in haar korte tijd in Zuid-Scharwoude enige binding met de Lan- gedijk zal hebben gekregen. Dat roept de vraag op waar om zij dan toch die oude foto's van Broek op Langedijk en Zuid-Scharwoude heeft verzameld. Zou zij, wellicht op aanwijzing van haar vader, af en toe naar haar ge boortedorp zijn teruggegaan om specifieke en pittoreske aspecten ervan vast te leggen? Mogelijk. In dit verband is de geschiedenis van haar vader Jan van Bommel in Broek op Langedijk en Zuid-Scharwoude wel interessant, omdat hij in beide dorpen een voorname rol heeft gespeeld. Jan van Bommel is een zoon van Arend van Bommel, die vanaf 1842 huisarts was in Broek op Langedijk. Hij was de oudste uit een gezin van 9 kinderen, allemaal jongens, van Arend van Bommel en Marga- retha Voormolen. Jan is in 1838 in Leerdam geboren, en als 4-jarige met het gezin naar Broek op Langedijk geko men. In 1864 wordt hij op 26-jarige leeftijd burgemees ter van Broek op Langedijk en in 1869 ook nog eens van Zuid-Scharwoude. Hij blijft dat tot 1880, het jaar waarin hij naar Andijk verhuist en daar een notarispraktijk ves tigt. Daar overlijdt hij in 1909. Het zou natuurlijk kunnen zijn dat de dorpen van Langedijk een onuitwisbare indruk op Jan hebben ach tergelaten, zodat hij zijn dochter er toe gebracht heeft om met enige regelmaat terug te keren om ondermeer ken merkende delen op de gevoelige plaat vast te leggen. Onmogelijk is dat niet. Van alle broers van Jan is er een, Willem Anthony, die in Broek op Langedijk is blijven wo nen, de rest is weggetrokken. Daarnaast zal vader Jan in de loop van de tijd ongetwijfeld veel kennissen in Broek op Langedijk en Zuid-Scharwoude hebben opgedaan. Kortom een bezoekje aan haar geboortedorp bij tijd en wijle is niet zo onwaarschijnlijk. Gevoegd bij haar hobby en een verklaring lijkt gevonden. Het blijft echter gissen. 32 Oktober 2013

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2013 | | pagina 33