F. collec tie van oiMiiel Redactie Vorig jaar werd naar aanleiding van een opmerking bij een van de gepubliceerde foto's op onze website pbase.com contact gelegd met de heer Otto de Boer, uit Haarlem. Kennelijk op zoek naar meer informatie over zijn 'roots' was hij op onze site terecht gekomen. Hij meldde dat hij in het bezit was van oude foto's van Broek op Langedijk en verbond daaraan de vraag, of wij mis schien belangstelling hadden om in het bezit van deze foto's te komen. Ons antwoord was uiteraard positief. Inmiddels hebben we 22 foto's toegezonden gekregen en de kwaliteit is over het algemeen voortreffelijk. De foto's zijn afkomstig uit de nalatenschap van zijn grootmoeder Elise Catharina de Boer-van Bommel. De collectie bestaat uit een bonte verzameling glasnegatieven, die hij inmid dels (deels) heeft laten digitaliseren. De opnamen dateren volgens Otto de Boer van eind 19e - begin 20e eeuw, gezien het feit dat er o.a. foto's bij zijn uit Amsterdam die met zekerheid te dateren zijn tussen 1898 en 1903. Bij de foto's die wij hebben gekregen zijn er ook een aan tal die zich wel globaal laten dateren. Zo is er een foto van de veiling in Broek op Langedijk, waar alleen nog de kooplieden en de afslager onder dak zitten. Er bestaat een ansichtkaart uit 1908 (zie het fotoboekje Broek op Langedijk in oude ansichten') waar achter beide gebouwtjes inmiddels een lighal is aangebouwd. Dus is de betreffende foto van voor 1908. Een andere foto toont de aanvoer van (bloem)kool voor transport per spoor. Het groentetransport per spoor kwam in Broek op Langedijk in 1902 van de grond. Dus is deze foto van na 1902. Foto van de aanvoer van kool en bloemkool voor transport per trein. Deze foto is van na 1902. Interessant is het om te vernemen bij welke gelegenheid deze foto is genomen en wie die ene dame is in de uitgebreide rij mannen Er zijn meer foto's waarvan de datum van opname wel licht wel bij benadering te schatten is, maar waarvan tot nu toe de kennis ontbreekt van de relevante achter gronden. Er is bijvoorbeeld een foto van de zuurkool- fabriek 'De Eendracht', die in 1890 zou zijn gesticht door een drietal Langedijkers, t.w. Arends, Kooy en Kramer. Drie jaar later begon Gerrit Kramer voor zichzelf en de vraag is hoe lang 'De Eendracht' onder Kramer nog deze naam heeft gehad. Nader onderzoek leverde op dat de foto in 1904 is gemaakt. Een tweetal vrijwel identieke foto's van bakkerij Weder, geno men vanaf de Veilingbrug, laat zien dat de foto's in ieder geval niet van dezelfde datum zijn en wellicht met grotere tussenpo zen genomen zullen zijn. Foto van de veiling met de toenmalige onderkomens voor de kooplieden en de afslager. Foto moet van 1908 dateren. Zo zijn er enkele onzekerheden over het werkelijke tijdstip van opname van elke foto, hetgeen ons als historische vereniging natuur lijk zeer interesseert. Dat neemt niet weg dat het prachtige foto's zijn die een mooi tijdsbeeld geven. Oktober 2013 31 ■ntiuu»

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2013 | | pagina 32