hl/en d agje naar het strand van ampere rain Rens Valkonet Thuis heb ik nog een schoe nendoos vol kiekjes. Kiek jes die mijn moeder heeft gemaakt met haar 'zeepkist- je'. Het zijn kiekjes uit de jaren 20 tot met de jaren 50 toen ik zelf met fotograferen begon. Allemaal familietaferelen die aanleiding hebben gegeven om vastgelegd te worden. De firma Kodak heeft de rol- film uitgevonden. Type 120 was geschikt voor het zeep- kistje. Op de foto ziet u het bekende boxje. Het was een eenvoudig apparaat: een fix-focus lens, een eenvoudige sluiter van ongeveer 1/25 seconde, geen diafragma instel ling: gewoon kiekjes maken. Op de foto zie je de 2 zoeker tjes voor liggend en rechtopstaand beeld. Je moet daarin wel goed turen met de kom van je hand erlangs om te zor gen dat alles op de foto staat. Mijn moeder noemde het steevast een 'sunlicht' kistje, ter wijl ik, toen ik enigszins een wijsneus werd het een 'sun light' kastje noemde. Ik heb haar nooit kunnen overtuigen. Voor haar bleef het sunlicht. In de jaren 20 was er een actie van de Sunlight zeepblokken waarmee je een fotocamera kon verdienen. De familie de Wit Lourens de Wit was mijn grootvader en woonde op het huidige nummer 915 in Oudkarspel. Hij was getrouwd met Elizabeth Wit uit de 'Morrebok' (de Moerbeek bij Lutjewinkel). Opa de Wit had weer neven en nichten bij de familie Kalverdijk, terwijl opoe de Wit weer familierelaties had met de familie Brugman uit St. Maarten en Heerhu- gowaard. Een Westfries gezin dus. Zij hadden samen twee kinderen: Jan de Wit en Grietje de Wit, mijn latere moeder. Voor het huis zitten ze gezellig bij elkaar: Lou de Wit, opoe de Wit en Dirk Kist, onze bierbottelaar op nr. 911, met de Lou Bandy-strohoed. Helemaal links op de foto achter het hek zit de vader van Lou de Wit, die woonde in mijn latere geboortehuis op nr. 913. Deze foto is uit 1927. Opa de Wit was tuinder en omstreeks 1930 had opa een nieuwe motorboot aangeschaft. Hij staat hier trots met z'n boot in onze oude diksloot achter het huis van zijn ouders (op nr. 913). De familie Valkonet De genealogie van de familie Valkonet/Valkenet gaat terug tot 1746. Verder terug zijn er geen betrouwbare feiten naar verdere vertakkin gen gevonden. Het idee is dat onze naam terug te voeren zou zijn naar Frankrijk. Tevergeefs is nog naar verbindingen ge zocht naar onder andere de beroemde Franse beeldhou wer Falconet, die werk heeft in het Louvre. Deze beeldhouwer heeft 12 jaar gewerkt in St. Pe tersburg aan de realisatie van een indrukwekkend ruiter standbeeld van Peter de Grote: 'De Bronzen Ruiter' (1782). In Nederland bestaan er 2 takken in de stamboom die door een verschrijving zijn ontstaan: Valkonet en Valke- net. Vroeger kwam het wel meer voor dat door verschrij vingen namen veranderden waar meestal niets aan werd gedaan. Een historisch voorbeeld is het ontstaan van de naam Hitler. Zijn vader was een bastaard en heette aan vankelijk Hiedler. Een bekende journaliste bij Tros nieuws is Pauline Valke- net die als correspondente in Rome werkt. Johan Theodoor Valkonet, mijn grootvader, was geboren in 1878 in Den Haag. Hij was de oudste van een gezin met 8 kinderen waarvan er 5 al op jonge leeftijd zijn gestorven. Hij hield nog een broer (1879) en een zus (1882) over. (Zie 1) Hij werd timmerman en via de Haagse connecties van Sam Vis uit Oudkarspel kwam hij op jonge leeftijd in Oudkarspel terecht. Vis was architect en had een tim- 28 Oktober 2013

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2013 | | pagina 29