100 jaar De Geus Bouw 1912-2012 De bouw van Dijk 57, het woonhuis voor Cees de Geus Het Bollengebouw Een grote en belangrijke klus was in 1948 de bouw van het nieuwe bollengebouw. Het vorige gebouw, waarin de Duitsers tijdens de oorlog auto's, benzine en stro op sloegen, was op 12 november 1943 door brand verwoest. De oorzaak van deze brand is officieel nooit helder ge worden, maar het is zeker niet uitgesloten dat het is aan gestoken. Onlangs heeft het bollengebouw van de ge meente Langedijk een monumentale status gekregen en ligt er een plan om er appartementen in te vestigen. Zo krijgt een karakteristiek pand, dat belangrijk is geweest in de historie van Langedijk, weer een nieuwe functie. De veiling bleek een goede opdrachtgever te zijn, want in 1954 kreeg De Geus de opdracht om de nieuwe neerzet- veiling achter de oude veiling te bouwen op de plek waar nu het winkelcentrum staat. Grotere projecten en expansie In 1949 wordt het bedrijf op de huidige plek gevestigd. In 1954 wordt de loods op de werf verbouwd en wordt er voor de werf een dubbel woonhuis gebouwd. De grote projecten binnen en buiten Langedijk volgen zich in rap tempo op. Een paar belangrijke opdrachten in Langedijk in die jaren waren in 1950 de bouw van 4 woon huizen in Oudkarspel. In 1951 de bouw van de Christe lijke Tuinbouwschool aan de Prinses Irenestraat in Broek op Langedijk en de ULO school in Noord-Scharwoude. Verder in dat jaar nog een gekoelde aardappelenop slag aan de Zuiderdel te Broek op Langedijk. In 1953 bouwde De Geus in Oudkarspel een nieuwe sluis met brug. In 1960 werd de neerzetveiling in Noord- Scharwoude gebouwd. In 1964 kwamen de eerste grote klussen in Amsterdam met de bouw van 6 kleu terscholen. Dat was het begin van de vele scholen die De Geus later zou bouwen. In 1978 werd timmerfabriek de Grotendorst opgericht. Bouw van het nieuwe bollengebouw in 1948 Oktober 2013 25

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2013 | | pagina 26