Beurtschipper Hendrik Oud Hendrik Oud met de handkar in Zuid-Scharwoude, even ten zuiden van de Kromme Brug Vader rechts, tijdens de mobilisatie van 1914-1918 kwam een nieuwe woning. De schuur van het eerste huis bleef, maar het huis van opa moest weg. Mijn vader Hendrik heeft dit gesloopt en de afbraak met het m/s 'Het Vertrouwen' naar Oudkarspel afge voerd. Opa werd ondergebracht bij zijn dochter in Beverwijk. Het derde huis mocht blijven, later is dit ook gesloopt. Nu is alles weg, ook de trambaan. Dit is een afgesloten tijdperk. Vader Hendrik Oud Gzn Zodoende ga ik weer beginnen hoe het Hendrik Oud Gzn. verging. Hoe was zijn levensweg? Hij ging werken bij een boer in Koedijk tegen kost, kle ding en inwoning. Dit was gauw over. Vader vertel de: Kleding heb ik nooit gezien, het eten was weinig en niet te pruimen". Hij heeft daarna nog verschillende baantjes gehad. Hij was knecht geweest op een zeil- schuit bij ene Leyen of van Leyen in Oudorp. Ook aan het wiel gedraaid bij de overhaal achter de Zeswielen- sluis om bootjes over te brengen vanaf Sint Pancras naar Alkmaar. Nog gevaren als schippersknecht bij Arie de Waard op het motorschip de 'Eendracht' in Zuid- Scharwoude. Hij mocht hem als proef opvolgen maar dat wilde hij niet op zich nemen. Hij voelde zich te jong en niet bekwaam daarvoor. Hij trouwde wel jong, in 1914, met Aaltje Stam uit Heerhugowaard. Hij ontmoette haar in Koedijk, zij was daar in dienst bij een veehouder als boerenmeid. Ze gingen in Zuid-Scharwoude wonen in het kleine huisje van Jacet en in de oude scheerwinkel van kapper Benschop (met een klein trapje omhoog). De trekschuit van vader in Koedijk, ongeveer 1916 Mijn oudste broer Gerrit is in 1915 geboren in Zuid-Schar woude in een stolpboerderij. Die werd toen door 3 ge zinnen bewoond en stond ten noorden van de 'Twuijko' melkhandel. Daarna was er een verhuizing naar Koedijk waar mijn broer Jan in 1916 werd geboren. Zij hebben ge woond in een oude woning aan het noordeinde, waar nu zo ongeveer Wiko Staalbouw is gevestigd. Vader Hendrik was in contact gekomen met Jan de Groot, de trekschuitschipper van Koedijk naar Alkmaar. Deze trekschuitdienst was te koop en vader Hendrik wilde deze wel kopen. Er werd wat onderhandeld, maar vader had geen geld. Jan de Groot zei zoiets van: "Maar Hendrik dat kan je toch nooit betalen". Vader zag er wel wat in en nam de dienst over, inclusief een oude trek schuit met tuig en zeer waarschijnlijk een trekpaard. De trekschuit was zo oud dat er een stalen trekschuit werd aangeschaft van schipper Vorst uit Krabbendam. Bij de houten schuit trapten de koeien zowat door het vlak. Oktober 2013 17 Koedijk

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2013 | | pagina 18