H ciLiippeir iLieiM \LriK september 1893 oktober 1965 TUL Cl Klaas Oud Toen was dat aan die kant het begin van de eerste bebouwing vanaf de Koedij ker vlotbrug. Bij de vlotbrug was ook de tramsplitsing. De tram die vanaf Alkmaar kwam splitste naar Bergen én over de ka naaldijk voor deze 3 huizen langs naar Schoorl, Schoorldam en Warmenhuizen. Een ietsje benoorden de Koedijker vlot brug aan de Berger kant was nog een los- en laadplaats gemaakt, hier werden o.a. de bakstenen en zandstenen van de Berger Steen Fabriek verscheept. Mijn vader Hendrik Oud, bij Hart Zuurkool, mei 1965. Hij is dan 50 jaar beurtvaarder. Al enige tijd liep ik er over te peinzen om wat op te schrijven over het verleden van mijn vader. Mensen, met wie ik zo terloops daarover een gesprek heb gehad, wilden wel meer weten over deze man. Het zal dus gaan over de heer Hendrik Oud Gzn, beurt schipper te Oudkarspel. Hij vervoerde goederen tussen Langedijk, de Zaanstreek en Amsterdam. Ik ben Klaas Oud, de derde en jongste zoon van Hendrik Oud. Ik ben geboren in Oudkarspel op 29 juli 1924 en ben nu dus 89 jaar. Opa Gerrit Oud Dan wil ik eerst nog wat vertellen over mijn grootvader, opa Gerrit Oud, datgene wat ik weet en mij is verteld. Opa Gerrit Oud, geboren in 1860, kwam uit Driehuizen in de Scher mer. Zijn vrouw Jobje Jansje Koning kwam uit Oudorp, haar heb ik niet gekend. Zij hebben gewoond in een huisje aan het Noordhollands Ka naal, aan de kant van de gemeen te Bergen. Er zijn negen kinderen geboren op deze plek, mijn vader Hendrik was nummer zes. Van de negen kinderen zijn er vier erg vroeg overleden. Dit huisje weet ik mij nog goed te herinneren. Mijn vader Hen drik Oud is dus een Bergenaar van afkomst. Er waren 3 woningen aan het kanaal aan de kant van Bergen, de middelste was van opa Gerrit. Opa Oud woonde in de middelste wo ning. Het was een 1-kamer woning, de ka chel in de huiskamer, 2 dubbele bedsteden met een kast ertussen. De 2 onderste en 1 bovenbedstee voor 6 kinderen. De ande re bovenbedstee was voor de ouders met een krib voor de jongste telg. Dit was toch wel een heel moeilijke tijd. Geen stromend water (alleen als het regende) en geen stroom. Achter het huis is later nog een stuk loods aan gebouwd. Achter de loods was een grote ronde betonbak voor opvang van het hemelwater. De plee (w.c.) was bui ten, dichtbij de ingangdeur, een houten geval boven een stinkend slootje. Het was al met al geen pretje. Opa was loswerkman bij de boer, sloten en kanten op knappen en dergelijke. Hij kreeg ook weieens wat toegestopt, bij voorbeeld wat vleeswaren, zoals een biggetje of een schaap. Als het er wat vreemd uitzag werd het een nachtje in stro mend water van het kanaal gehangen om wat bij te kleuren. Vervolgens klaargemaakt, gerookt aan het spit in de schoorsteen en dan opgegeten. Verder mollen vangen, velletjes drogen, spannen en verkopen voor 10 cent per stuk. Ook bermen maaien, het gras hiervan werd als een hooi- klamp achter op het kleine erf opge slagen en weer verkocht. De laatste levensjaren was opoe gedeeltelijk verlamd, ze werd 's morgens zowel als 's avonds geholpen door opa. Ondanks alle moeilijkheden hield hij alles nog netjes bij in en om het huis, dit was toch wel regel. Mijn opa Gerrit Oud, ongeveer 75 jaar, voor zijn huisje aan de Kanaaldijk nummer 53 te Bergen Toen het rijwielpad aan de Kanaaldijk werd aangelegd, werd het eerste huis gesloopt. Iets naar achter in het land 16 Oktober 2013 MP.,.«ET VERTROUWEN" ÏEKBUlllHOEl OUOKMSPfl- (UHlTlil'

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2013 | | pagina 17