Een ijssie halen bij Boots Situatie voor 1950 Om niets aan het toeval over te laten wil hij ook zijn bak kerswinkel moderniseren. Zijn nabijgelegen concurren ten hebben dat al gedaan en hij kan niet achterblijven. Hij vraagt bij de gemeente een bouwvergunning aan en die wil graag meewerken. De Dorpsstraat moet namelijk nodig worden verbreed, dus of hij zijn winkel niet bij na twee meter achteruit wil plaatsen? Dat wordt wel een geheel nieuwe voorgevel, maar een deel van die kosten kan in dat geval worden vergoed. Dat gebeurt, en zo zien we in 1950 de opening van de vernieuwde bakkerswinkel die een kleine twee meter verder van de weg is gezet. Achter de winkel is er nog een vertrek waar de ijsmachi ne staat. Daar is in de muur aan de noordkant een apart loket, waar via de steeg de klanten hun ijs kunnen bestel len. Ze hoeven dan niet door de winkel zelf te lopen. IJsverkoop blijkt schot in de roos Boots weet niet wat hij meemaakt met zijn ijsverkoop. Is het door de mooie opbouw van 5, 10, 15, 20 en 25 cent, waardoor voor iedereen wel een ijsje te koop is? Komt het door de mooie ligging in het centrum van Langedijk? Vanaf de zuidpunt van de Dijk in Broek of de noordpunt van Oudkarspel ligt de winkel ongeveer even ver. Of is zijn ijs gewoon heel erg lekker? Het zal vast allemaal een rol hebben gespeeld, want zijn ijs wordt goed verkocht. Wie geen ijs wil, kan er ook snoep kopen en natuurlijk kan het ook allebei. Het is een welkome aanvulling op de inkomsten van de bakkerij. Het allermooiste is dat bij Situatie vanaf 1950, met de voorgevel bijna twee meter naar achteren deze verkoop alle klanten contant betalen, tot de kleine kinderen aan toe die hun zondagsgeld komen besteden. Dat zijn de middenstanders in Langedijk bepaald niet ge wend. Veel mensen laten de boodschappen 'opskroive' en betalen achteraf, op zaterdag of maandag. Op zondag gaan er altijd een paar uur heen met het schrijven van de rekeningen. Als de kool weinig waard is, wordt dat achteraf betalen soms een hele lange periode. De mid denstand lijdt in Langedijk altijd mee als tuinders weinig verdienen. Boots (links) in zijn ijssalon in Zuid-Scharwoude, zoon Kees in het midden en hulp Tini Tromp rechts Oktober 2013 13

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2013 | | pagina 14