Een ijssie halen bij Boots 'Coöperatie Nieuw Leven', daar bakten in het laatste oorlogsjaar alle bakkers uit Zuid-Scharwoude en Broek op Langedijk als ze naar school gaan eerst naar de bakker en halen het uit school om 12.00 uur weer op. Dat zijn soms wel meer dan 50 vormen op een dag. Het is dan de kunst de vormen van verschillende grootte uit elkaar te houden! Terugkijkend op deze oorlogsjaren vindt Boots dat hij, ondanks de beperkingen van steeds meer grondstoffen, nog best goed heeft geboerd. De Hongerwinter van 1944-1945 Dat is de moeilijkste tijd geweest voor de bakkers in Langedijk. De winter is streng en voedsel via de bonnen is er bijna niet meer. Ze krijgen geen toewijzing meer voor kolen voor de ovens en moeten gedwongen samen werken. De bakkers uit Zuid-Scharwoude en Broek op Langedijk moeten bij de 'Coöperatie Nieuw Leven' in Zuid-Scharwoude bakken. De bakkerij van Bouwens in Noord-Scharwoude wordt aangewezen voor de bakkers uit Noord-Scharwoude en Oudkarspel. Dat is aanvankelijk erg wennen, want behalve collega's zijn ze natuurlijk ook elkaars concurrenten. Het wordt nog moeilijker als gas en elektriciteit worden afgesloten. Elektriciteit is er nog maar een paar uur per dag voor vitale bedrijven: waterleiding, wasserij, bakkerij enz. Tijdens die uren moeten ze dan hun machines laten draai en. Dit betekent dat de bakkers bij de 'Coöperatie Nieuw Leven' nu 's nachts uren met de hand het deeg staan te kneden. De mensen thuis kunnen ook niets meer bakken door gebrek aan brandstoffen. Massaal sneuvelen in deze winter bomen, hekken, schuttingen enzovoort om kachel en fornuis te laten branden. Bij het kopen van brood is het verplicht de toegewezen broodbonnen erbij in te leveren. Dat laat Boots de twee Duitse soldaten die een paar broden bij hem willen kopen ook merken. Ze moeten een gulden betalen met 'Brot- marken', maar omdat ze dat niet hebben zegt hij "dan is het f 10 zonder bon". Maar hij moet het wel geven als ze behoorlijk kwaad worden. Ze schreeuwen "Du bist ein Schwarzhandler" en een soldaat wijst naar zijn revolver en zegt "Das sind unsere Brotmarken". Na de oorlog weer zelfstandig bakken In mei 1945 is Nederland weer vrij en de bakkers wil len graag weer zelfstandig bakken. Maar het hele land moet nog op gang komen en er zijn nog geen steenkolen. Bakker Kobus van der Zel, die een paar huizen verder zit, weet een oplossing. Zijn vader is boswachter in Schoorl en die mag het losse hout en takken uit de bossen ha len. Van der Zel wil wel samenwerken met Boots en met een grote vlet halen ze elke vrijdag het hout op. Kloetend heen naar Schoorldam, met een handkar het hout uit het bos halen en kloetend terug met de hoog opgeladen schuit. Zo kunnen ze samen weer zelfstandig bakken. Na een jaar komt de brandstofvoorziening redelijk op gang en kan Boots verder alleen bakken. De firma Eecen in Oudkarspel kan zorgen voor de nodige aanvulling met gratis af te halen houtmot. Dat gaat in grote juten zakken en de volle schuit wordt achter het huis gelegd. Oktober 2013 11

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2013 | | pagina 12