Een ijssie halen bij Boots Bakker Broers (1e van links, zijn vrouw 3e van links) bij zijn winkel in Zuid- Scharwoude, die Boots in 1941 overneemt herbouw. Wil hij geen andere bakkerij kopen? Zijn omzet gaat dan naar een collega en hij krijgt hulp bij de aanschaf van een andere bakkerij. Naar welk deel van Nederland wil hij graag? Door zijn jeugd in Oudorp lijkt Noord-Holland hem aantrekkelijk. Na enige tijd komt er het mooie bericht dat de bakkerij van Broers in Zuid-Scharwoude voor hem is aangekocht. Door de inval van het Duitse leger op 10 mei 1940 komt dat er niet van. Rhenen kan nu elk moment gebombar deerd worden en de burgers moeten zo snel mogelijk evacueren via klaar liggende rijnaken. Aan het eind van de middag worden er vliegtuigbommen afgeworpen en Boots moet met zijn vrouw en eerste kind Koos (augustus 1939) nog in de kinderwagen overhaast vertrekken. Door aanvallen van parachutisten zijn de waterwegen rond Dordrecht en Rotterdam niet meer door te komen en wordt de bestemming Zeeland onmogelijk. Drie dagen blijven ze op die schepen, met steeds meer gebrek aan eten en drinken en stinkend sanitair. Duitse vliegtuigen vermoeden troepentransporten en beginnen de boten ook nog eens te beschieten. Het wordt onhoudbaar. Bij Lekkerkerk gaan ze aan land om te worden ingekwar tierd, waar ze horen dat het hele centrum van Rhenen is gebombardeerd en verbrand. Het puin moet eerst wor den opgeruimd en ze kunnen pas na vijf weken weer te rug. Op een vraag aan de burgemeester of er vervoer is, komt het onverwachte antwoord: pak maar een fiets achter het gemeentehuis vandaan, daar staan er honderden". Door de chaos bij de Grebbeberg had het vluchtende leger fietsen uit schuurtjes gehaald uit Rhenen om zo snel mogelijk weg te komen. Die fietsen waren overal achtergelaten en de gemeenten verzamelden die op hun gebied. Terug in Rhenen zien ze dat er van hun huis alleen nog de oven staat. Samen met twee andere bakkers en in een ander huurhuis probeert Boots weer een klantenkring op te bouwen. Het nodige hout voor de oven mogen ze van de stellingen bij de Grebbeberg slopen. Ze hebben wei nig klanten omdat veel mensen van de centrale keukens eten, maar gelukkig mogen ze aan die centrale keukens leveren. Onverwacht van Rhenen naar Zuid-Scharwoude in 1941 De landelijke bakkersbond, waar Boots lid van is, helpt in deze moeilijke tijd zijn leden zo goed mogelijk. Die bond berekent dat zijn inkomen te laag is voor een dure Dat lijkt hem wel wat en het is bovendien de oude woon plaats van Gré. Na wat onderzoek stemt hij toe. De Bakkersbond helpt met de financiering, keurt het huis en laat wat onderhoud doen. In oktober 1941 verhuist Boots naar Zuid-Scharwoude, waar hij als nieuwkomer een van de vele (ongeveer 25) Langedijker bakkers wordt. Het is nu zaak een Langedijker klanten kring op te bouwen. LANGEDIJKEK ZAKENLEVEN. De bekende brood- koek er» banketbak kerij vaCi den heer J. Broers te Zuidschar woude is in eigendom overgegaan aan den heer C. Boots. -De nieurwie ondernemer zal hedenmid dag de winkel openen en uit de adverten tie blijkt dat koek, banket etc. in ver scheidenheid aanwezig is. De heer Boots zal er stellig in Slagen om1 dit bedrijf op goede wijse voort te zetten. Wij wenschen hem veel succes. In 'Ons Weekblad', 11 oktober 1941 Dat gaat anders dan in bij voorbeeld Alkmaar, waar klan ten vaak elke dag in de winkel komen. In Langedijk is dat eens per week of zelfs wel drie weken. De mensen heb ben ook niet één bakker, maar twee of drie. Elke dag moet de bakker een andere klantenlijst maken om zijn klanten af te lopen. Het is hier de gewoonte dat bakkers aan huis eerst vragen wat er nodig is en daarna wordt de bestel ling weer gebracht. Extra lastig in deze oorlogsjaren is dat het meel op de bon is. Als bakker kun je daardoor niet aan alle wensen voldoen. Veel tuinders vinden een oplos sing door tarwe op een stukje grond te zaaien. Die tarwe gaat naar de firma Bos aan de Molenkade die het maalt. De vrouwen kneden thuis zelf het deeg, dat ze in hun eigen vorm doen. De kinderen brengen het 's ochtends 10 Oktober 2013

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2013 | | pagina 11